Maďarská skupina z Budapeště Time out quintet
Maďarská skupina z Budapeště Time out quintet. (Michal Kos/Velká Epocha)

Zatímco v řadě evropských měst se 1. Máj nesl ve znamení protestních pochodů či propagace politických stran, hradečtí dali v tento státní svátek raději prostor kultuře. Pod názvem Středoevropský jazzový most se v centru východočeské metropole uskutečnil osmý ročník festivalu, pořádaného Hradeckou kulturní a vzdělávací společností Adalbertinum.

Program festivalu byl zahájen již 30. dubna vystoupením big bandu Hudby Hradní stáže a Policie České republiky v prostorách budovy Adalbertinum.  Pokračoval na Masarykově náměstí 1. května, kdy se kolem desáté hodiny ranní probouzející ulice Hradce rozezněly swingovou a jazzovou hudbou big bandu Lanškroun.

Středoevropský jazzový most, jak sám název napovídá, je jakousi spojnicí či „mostem" mezi kulturami středoevropských zemí. Integrací měst Bánské Bystrice v srdci středního Slovenska, Salgótarján v Maďarsku a polského Zakopaného v rámci projektu United Europe jazz festival se jako nejmladší partner připojilo i město Hradec Králové. V Polsku se přehlídka koná ve městech Zakopaném a Krakově. United Europe jazz festival je jednou z nejvýznamnějších jazzových akcí, pořádaných na území Polska. Dlouhou tradici má festival i v Maďarsku, kde se letos pořádá 25. ročník. Bánská Bystrica naváže na právě probíhající polský ročník již po čtrnácté v řadě.

Jeden z pořadatelů, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc, nám prozradil hlavní myšlenku festivalu: "Zajímavá a obdivuhodná je vzájemná koordinace mezi městy těchto čtyř zemí, ve kterých se festivaly konají prakticky součastně  nebo na sebe těsně navazují. Je to propojení a díky němu máme možnost prezentovat kvalitní jazzovou hudbu střední Evropy. Za velmi důležitý smysl festivalu pokládám šanci pro začínající soubory a hudebníky získat zkušenosti. A v neposlední řadě představit klubovou hudbu široké veřejnosti".

V hudební historii jsou swing a jazz žánry navazujícími na hudbu klasickou. Díky svému temperamentnímu pojetí si našly místo mezi lidmi ulice, kteří do ní schovávali své smutky i radosti. Uznání a respekt si však získaly během krátké doby i v jiných společenských vrstvách. Jazzová hudba v sobě nese myšlenky svobody, radosti a realizace. Pro oslavy svátku zamilovaných a pochopení je to vskutku dobrá volba.

Osmý ročník hradeckého festivalu

Osmý ročník hradeckého festivalu se jako nejmladší partner projektu nemusel za nic stydět.  Návštěvníci uvítali soubory z Polska, Maďarska, Slovenska a z Čech. Možnost zahrát si po boku profesionálních muzikantů dostali i studenti uměleckých škol z Hradce Králové. Představeny byly klasické aranže jazzu v podání dixilandů, ale také alternativní pohledy na jazz. Kontrabasista skupiny Bashavel Robert Ragan představil tvorbu kapely jako fúzi jazzu, hudby klasické a lidové hudby  Slovenska, Moravy, ale také Moldávie. Programem provázející moderátor a hudebník Eduard Hrubeš  zvýšil úroveň festivalu svými postřehy k výkonům interpretů a svými znalostmi hudby. Přirozeným způsobem provázel i méně zběhlé návštěvníky s aranžemi souborů. Příjemná hudba, sluníčko a zajímavosti doprovodného programu vytvořily půvabnou atmosféru. Na festivale nechyběli usměvaví prodejci, pohupující se podle melodií znějících z pódia. O přestávce se éterem neslo „čaj a káva sílu dává" a své místo si na festivalu našly i lidskoprávní aktivity.