Příznivci DS na náměstí Svobody.
Příznivci DS na náměstí Svobody. (Velká Epocha)

1. květen (nebo chcete-li 1. máj). Proklínané i oslavované datum, symbol komunistické uzurpace myšlenky sociálního a dělnického hnutí a v posledních letech především vítaná příležitost pro exhibici parlamentních i mimoparlamentních stran a různých hnutí i jednotlivců.

V jihomoravské metropoli se letos prezentovaly především myšlenky a názory, které stojí na okrajích společenského spektra. V dopoledních hodinách proběhlo shromáždění příznivců KSČM na Moravském náměstí, v odpoledních hodinách pak brněnské ulice ovládla Dělnická strana, která je mnohými obviňována z napojení na neonacistickou scénu.

Hůř než za komunismu

20090502-1-maj-Brno-Delnicka-strana-nejste-vitani-
„Neonacisté, v Brně nejste vítáni!" Protestní transparent vyvěšený z oken jednoho z domů na náměstí Svobody. (Velká Epocha)
Některé obchody své výlohy raději zabednily.
Některé obchody své výlohy raději zabednily. (Velká Epocha)

Nejviditelnější ze všech akcí bylo shromáždění několika set příznivců Dělnické strany na náměstí Svobody. Ty přivítalo vylidněné Brno a policií hermeticky uzavřené náměstí Svobody, na které se tak kromě radikálů a novinářů dostalo jen několik běžných občanů. Odpůrci shromáždění byli od náměstí policií odděleni policií a nejvýraznějším protestem proti shromáždění tak byl transparent s textem „Neonacisté, v Brně nejste vítáni!", který vyvěsilo několik místních občanů z okna jednoho domu.

Díky policejním kontrolám začala vlastní akce až po 13,00 hodině. Jako první vystoupil se svým projevem předseda Dělnické strany Tomáš Vandas, který se ve svém projevu zaměřil především na kritiku současných parlamentních stran i na přístup policie ke shromáždění Dělnické strany. „Základním způsobem jsou tu porušována lidská práva, policie se chová ještě hůře, než za minulého režimu. Současný režim je ještě prohnilejší, než ten minulý," řekl. Dále ve svém projevu připomněl listopadové události v Litvínově nebo minulý týden v Krupce, otázku umístění americké radarové základny na našem území nebo se velmi nevybíravě zmínil o ministru vnitra Ivanu Langerovi („mafián Íčko pohořel a právě on by měl být tím, kdo se bude u soudu zpovídat ze svých styků s mafiánským podsvětím") v souvislosti s pokusem Ministerstva vnitra o zákaz Dělnické strany. Dále se Vandas vyslovil pro zrušení azylových táborů. „Myslíme si, a konec konců průzkumy veřejného mínění to dokazují, že imigrantů je v naší zemi již dost. Skutečně to nehodláme tolerovat. V naší zemi ať je pouze ten, kdo je pro naši zemi přínosem. Všichni ilegální imigranti musí být okamžitě deportováni do svých domovských zemí. Nechceme tu žádné parazity."

Příznivci kontroverzní politické strany pochodovali Brnem

Svítí Dělnické straně zelená?
Svítí Dělnické straně zelená? (Velká Epocha)
Po skončení série projevů, se kterými vystoupili mimo jiné hosté organizátorů z Německa a Rakouska nebo místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb, následoval za doprovodu policejních těžkooděnců průvod centrem města. Na několika místech narazil průvod na skupinky odpůrců, policie však obě skupiny udržela oddělené a k žádnému vážnějšímu incidentu tak nedošlo. Pouze dvěma příznivcům Komunistického svazu mládeže zničilo několik účastníků pochodu jejich rudou sovětskou vlajku s poukazem na to, „že se dopouštějí propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod." Průvod se nakonec vrátil na náměstí Svobody, kde byla celá akce ukončena.