20090430-prasata-v-rece-cina
Velké množství mrtvých prasat nalezených v čínské řece poblíž města Fuqing.(www.fjx315.com web)
Stovky mrtvých prasat se vznášely v proudu řeky poblíž města Fuqing v provincii Fujian. Některá prasata byla vyplavena na břehu řeky podél silnice.

Podle novin Southeast Express byla většina mrtvých těl selátka zabalená v pytlích. Těla selat již byla ve stavu tlení a zbytky jejich těl pokrývaly mouchy a okusovali psi. Vesničané z okolí vesnice Shouxi vypověděli, že mrtvoly prasat tam leží již více než dva týdny. "Často vidíme lidi na motocyklech, kteří sem jezdí a prasata tady vyklápějí," řekl jeden z vesničanů, pan Chen.

Náměstek úřadu starosty He Shanggui řekl, že rozsah rozkladu naznačuje, že tam prasata jsou již nějakou dobu a pravděpodobně pocházejí od farmářů žijících poblíž nebo od maloobchodníků s vepřovým masem. Věc je stále ještě v průběhu vyšetřování.

Stejná situace se podle zpráv objevila také v okrese Hongdong v provincii Shanxi. Podle místní vlády, zemřelo přes polovinu prasat v celé oblasti, celkem přibližně tisíc tři sta. Okresní zemědělský úřad řekl, že prasata umírají v důsledku kombinace Eperythrozoonózy[1], méně známé příčiny chudokrevnosti prasat, a prasečí horečky.

[1] Eperythrozoonóza prasat je po celém světě rozšířené, většinou latentně probíhající onemocnění. Výskyt onemocnění je popisován ponejvíce v USA, v posledních letech také v západní Evropě. Výskyt tohoto onemocnění není u nás systematicky sledován. Případy tohoto onemocnění byly však zaznamenány i v chovech prasat v České republice.(zdroj:vetweb.cz/Svoboda M., Drábek J.)

Article in English