20090329-namesti-nebeskeho-klidu-cina
Student zasažený kulkou při protestech na Náměstí nebeského klidu v Číně, 4. června 1989. (NTDTV)
Podle březnového vydání hongkongského Open Magazine prohlásil generál Liu Yazhou[1] při veřejném projevu v provincii Yunnan, že velitel 38. armády Xu Qianxian odmítl splnit rozkaz vést své vojáky do Pekingu v předvečer masakru na náměstí Tiananmen 4. června 1989.

Liu uvedl, že generál Xu měl skutečné vojenské nadání, a zmínil několik svých zkušeností ze společných vojenských cvičení. „Seděl nebo ležel ve stanu a byl uvolněný a přitom velmi spořádaně vydával rozkazy svým jednotkám. Chci říct, že byl schopen řídit a určit výsledek bitvy, která se mohla odehrávat tisíce kilometrů daleko.“

V době hnutí 4. června se velitel vojenské oblasti Pekingu Zhou Yibing osobně setkal s generálem Xu a požadoval, aby se svými jednotkami vstoupil do Pekingu. Generál Xu se Zhoua zeptal, jestli má rozkazy od vojenského výboru a centrálního výboru. Zhou odpověděl, že ano.

Xu se potom zeptal znovu, má-li rozkaz od Deng Xiaopinga. Zhou opět odpověděl „ano“. Xu ze zeptal, jestli má Zhou rozkazy od Yang Shankunga, místopředsedy Centrálního vojenského výboru. Zhou odpověděl „ano“. Pak se Xu zeptal, zdali má Zhou rozkazy od Zhao Ziyanga, prvního místopředsedy Centrálního vojenského výboru. Tentokrát Zhou odpověděl „ne“.

Generál Xu pak řekl, že nemůže rozkaz splnit. Zhao Ziyang byl ve skutečnosti zbaven moci už v době, kdy bylo v Pekingu vyhlášeno stanné právo, jelikož vojenský zásah proti studentům nepodporoval. Generál Xu tedy dobře znal odpověď na svou otázku. Zhou potom vmetl své obvinění Xuovi do tváře: „Tvoje manželka je soudkyně. Tvoji dva synové protestují na Tiananmenu! Já to vím.“

Liu řekl, že 38. armáda se studentskými demonstracemi sympatizovala a podobě na tom byla i 28. armáda, která sídlila v Pekingu.

28. armáda pochodovala k náměstí Tiananmen 4. června 1989 ráno. Mnoho protestujících a obyvatel postavilo barikády, aby zabránili přístupu armády na náměstí. Vojenský velitel He Yanran se tehdy rozhlédl a prohlásil: „Všude vidím zelenou záclonu vysokých lánů.“ To byla narážka na období druhé světové války. He tím měl na mysli, že záplava protestujících připomínala vysoké lány obilí a Lidově osvobozenecká armáda je zde nezvaný host – lidé ji považují za nepřítele, podobě jako kdysi japonské okupanty. Politický komisař mu řekl: „Sto tisíc mladíků je jako sto tisíc vojáků.“ Místopředseda Centrálního vojenského výboru Liu Huaqing požadoval po veliteli letectva Wang Haiovi, aby poslal nad 28. armádu vrtulník s megafonem a povzbuzoval postup vojáků propagandou, ale vojenský velitel jej neposlouchal.

 

Tiananmen Square Massacre[1] Liu Yazhou býval ředitelem politického oddělení vojenské oblasti Peking a politickým komisařem vojenské oblasti Chengdu. V prosinci 2003 byl jmenován zástupcem politického komisaře letectva Lidově osvobozenecké armády. He má hodnost generálporučíka. Jako zeť bývalého prezidenta Li Xianniana je považován za člena tzv. „korunních princů“, tedy dětí bývalých vysokých stranických funkcionářů, kteří v Číně často přebírají nejvyšší pozice v politice, průmyslu a obchodu. Existuje však přesvědčení, že Liu Yanzhou se liší od ostatních členů této skupiny.

Article in English


Přečtěte si:

Do ČR zavítal “čínský Mandela“ Wei Jingsheng