Shen Yun - Brno - publikum
Publikum na premiéře vystoupení souboru Shen Yun Performing Arts v brněnském Janáčkově divadle.(Foto: Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Ovace vestoje, srdečná nálada a zaplněné Janáčkovo divadlo. Takovéto zážitky si mohli odnést návštěvníci největšího českého divadla z představení Shen Yun Performing Arts.

Moravská metropole hostila v sobotu newyorský soubor, který v rámci svého letošního turné poprvé vystoupil v Janáčkově divadle. Soubor Shen Yun představil taneční čísla inspirovaná klasickým čínským tancem, převyprávěl staré čínské legendy, nabídl vstupy sólových zpěváků a hráčů na tradiční čínské nástroje.

„Publikum bylo velmi vřelé. Skutečně jsem si ve vaší zemi velmi ráda zahrála." řekla těsně po představení Michelle Ren, choreografka a první sólistka souboru Shen Yun. Paní Ren se věnuje umělecké gymnastice již od šesti let a v roce 2007 vyhrála v kategorii žen na Mezinárodní soutěži v klasickém čínském tanci, kterou pořádá televize New Tang Dynasty.

Shen Yun - Brno - opona
Opona se na závěr otvírala znovu a znovu a diváci stále nechtěli odejít. (Foto: Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Soubor Shen Yun, který letos zavítá do více než osmdesáti měst po celém světě, čerpá z uměleckých forem klasického a lidového čínského tance. Před obří videoprojekcí tak za doprovodu ladných pohybů tanečníků ožívají pradávné příběhy o dobrotivosti a důstojnosti. Legenda o štětci nás přenese do dávných časů vzniku písma, výstup Opičí král vítězí nabídne příběh jedné z nejoblíbenějších postav čínské historie, a virtuózní umělkyně Xiaochun Qi předvedla strhující hru na dvoustrunný nástroj erhu. Vynikající pěvecké výkony sólistů ještě podtrhly úspěch představení.

Zvláštností souboru je rozšíření klasického evropského orchestru o čínské nástroje, jako je strunný nástroj pipa či suona. V ansámblu působí elitní umělecké osobnosti Číny a Tchaj-wanu , které se svým uměním snaží přispět k obnovení hodnot klasického umění.

Shen Yun - Brno - František Kolář
Ing. František Kolář, manažer tanečního orchestru Big Band Mr Swing Brno. (Foto: Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Klasický tanec, který je součástí několikatisícileté kultury, se do dnešní podoby vyvinul svým mnohaletým tříbením. Ve svých počátcích se předával především mezi obyčejnými lidmi, členy císařského dvora nebo jako součást starověkého divadla. Návštěvníci brněnského divadla mohli ocenit především orientální výjimečnost tohoto představení, se kterou se při návštěvách divadel běžně nesetkávají.

„Byl to krásný večer, záslužná a dobrá věc," shrnul své dojmy po představení Ing. František Kolář, manažer tanečního orchestru Big Band Mr Swing Brno. Ocenil, že mu představení poskytlo průřez čínskou historií a kulturou. „Alespoň víme, že jsme tady jenom chviličku, a oni [Číňané] už před pěti tisíci lety měli svou kulturu, svůj řád a taky jakousi úctu k člověku a všechno to, co nám dnes možná trošku chybí," dodává pan Kolář, který na premiéru přišel se svou manželkou.

Video poskytla nezávislá televizní stanice New Tang Dynasty (NTDTV)