Předseda EU Hans-Gert Pottering o utoku na irskou základnu Massereene
Předseda Evropského parlamentu (EP) Hans-Gert Pöttering. (Foto: archiv AP/SITA)
Předseda Evropského parlamentu (EP) Hans-Gert Pöttering v pondělí 9. března 2009 na úvod čtvrtého plenárního zasedání EP učinil prohlášení o útoku na kasárna Massereene nedaleko severoirského Belfastu, při němž byli zabiti dva vojáci a čtyři další byli zraněni. Tento útok na irské bezpečnostní složky označil za „zavrženíhodný čin“ a za „útok na demokratický základ společnosti“.

Jménem Evropského parlamentu vyjádřil soustrast s rodinami zavražděných vojáků, kteří „své životy zasvětlili službě společnosti“.

Předseda při své nedávné cestě do severního Irska byl svědkem pozitivního dopadu mírového procesu, o který usiluje převážná většina irské společnosti. „Vrahové se snaží zničit demokracii, ale nemají žádnou populární podporu,“ zdůraznil a připomněl, že většina občanů v Irsku tento čin zavrhuje, protože si vybrala jinou, mírovou budoucnost. Následně vyjádřil podporu pro ty, kteří chtějí vrahy nalézt a postavit je přes soud. „Těmto vrahům se nepodaří zničit mírový proces v Irsku - proces, který Evropský parlament vždy morálně i finančně podporoval,“ zdůraznil na závěr.

Zdroj: tisková zpráva EP