Manželce a dvěma dětem známého čínského obhájce lidských práv Kao Č'-šenga se podařilo uprchnout do Thajska, kde zažádala o azyl do Spojených států. Obavy o právníkův život však neskončily.

Připomínka na 14. březen 2009. Manželka obhájce lidských práv Kao Č'-šenga  Keng Che se synem Tchang-jü a dcerou  Ke-ke při jejich příjezdu do New Yorku. Kaova rodina trpěla několik let pronásledováním a týráním ze strany bezpečnostních složek, než se jim podařilo z Číny uprchnout. (The Epoch Times)
Vzpomínka na 14. březen 2009. Manželka obhájce lidských práv Kao Č'-šenga  Keng Che se synem Tchang-jü a dcerou Ke-ke při jejich příjezdu do New Yorku. Kaova rodina trpěla několik let pronásledováním a týráním ze strany bezpečnostních složek, než se jim podařilo z Číny uprchnout. (The Epoch Times)

Dle sdělení „Global Association for the Rescue of Gao Zhisheng“ (Globální asociace na záchranu Kao Č'-šenga) přijela manželka slavného čínského obhájce lidských práv Keng Che a její dvě děti do New Yorku 11. března.

Obě organizace, které vznikly na právníkovu záchranu a podporu "Friends of Gao Zhisheng" (Přátelé Kao Č'-šenga) a "Global Association for the Rescue of Gao Zhisheng" podaly zprávu, že Keng Che se svými dvěma dětmi po přicestování do Thajska okamžitě na úřadu pro uprchlíky zažádala o azyl do USA. Při zrychleném řízení vlády Spojených států jim byl přiznán statut uprchlíků, a tak mohly 11. března vstoupit na americkou půdu.

Paní Sherry Čang z organizace „Organisation Friends of Gao Zhisheng“ vyslovila velké obavy o osud této rodiny. „Tato rodina neskutečně dlouho trpěla, obzvláště pak dcera. Je to šestnáctileté dítě, které bylo vystaveno tělesnému i duševnímu trýznění ze stran přisluhovačů čínského komunistického režimu. Synovi je pět a půl roku a trpěl také. Má sklony k emotivním reakcím. Ta rodina potřebuje stabilní život. Jsme velmi šťastní, že jim americká vláda pomohla.“

 

Foto z doby, kdy tajná policie několik měsíců obléhala právníkův dům: Kao Č'-šeng, jeho žena Keng Che, nyní již 16letá dcera  Ke-ke a 5letý syn Tchien-jü. (The Epoch Times)
Foto z doby, kdy tajná policie několik měsíců obléhala právníkův dům: Kao Č'-šeng, jeho žena Keng Che, nyní již 16letá dcera Ke-ke a 5letý syn Tchien-jü. (The Epoch Times)

Čang věří, že útěk rodiny ovlivní i osud samotného Kao Č'-šenga: „Čínská vláda používala rodinu jako rukojmí. Jsme si jistí, že pro Kaa to bude úleva, když bude vědět, že rodina je v bezpečí. O místě jeho pobytu nic nevíme, ale myslíme si, že ho má v rukou policie.“

„Jsme přesvědčeni o tom, že je nadále brutálně mučen, a tím větší starost máme o jeho bezpečí. Čínský režim ho bude možná mučit ještě brutálnějším způsobem, aby prozradil místo pobytu své rodiny.“

„Friends of Gao Zhisheng“ a „Global Association for the Rescue of Gao Zhisheng“ vyjádřily obzvláštní dík všem, kteří pomohli při záchraně Keng Che a jejích dvou dětí. Obzvláštní poděkování patří také americké vládě, která urychleně zpracovala jejich žádost o azyl, a tím dala rodině možnost přicestovat do Spojených států. Dík vyjádřily také Vysokému komisařství OSN pro uprchlíky.

Aby mohly skutečně pomoci Keng Che a její rodině, založily obě organizace „Friends of Gao Zhisheng“ a „Global Association“ nadaci s názvem: „Gao Zhisheng´s Family Aid Foundation.“ Nadace „Future China Foundation“ k tomuto účelu zřídila speciální konto, kam mohou lidé posílat svou pomoc.

Artikel in English

Copyright © Epoch Times Europe GmbH