Stovky tisíc kuřat v provincii Wuhan jsou vybíjeny a kontrolovány kvůli nedávnému propuknutí ptačí chřipky. (Sound od Hope)
Stovky tisíc kuřat v provincii Wuhan jsou vybíjeny a kontrolovány kvůli nedávnému propuknutí ptačí chřipky. (Sound od Hope)

Poslední propuknutí epidemie H5N1 ptačí chřipky ve městě Wuhan v provincii Hubei vedlo k masovému vybíjení místní drůbeže. Zdejší usedlíci oznámili výskyt onemocnění člověka ptačí chřipkou v obvodech města Wuhan - Huangbei a Xinzhou. Místní média o výskytu ptačí chřipky však žádné zprávy nezveřejnila.

Podle zdroje z obvodu Dongxihu bylo mnoho kuřat zabito poté, co se ptačí chřipka objevila ve městě Liji v Dongxihu. Zdroj uvedl, že několik stovek tisíc kuřat bylo již předtím utraceno v Xinzhou.

Paní Zhang, obyvatelka Dongxihu, řekla, že ptačí chřipkou bylo ve Wuhanu zasaženo mnoho míst, ale média mají zakázáno o tom informovat. Řekla: “Média nemají dovoleno se o tom zmiňovat a my o tom nesmíme mluvit s nikým cizím.“

Ostatní obyvatelé městské části Wuhanu také hlásili případy náznaku onemocnění ptačí chřipkou a masové vybíjení kuřat.

Paní Chen, žijící v blízkosti Wuhanu, řekla, že lidé, kteří pozabíjeli svá kuřata, nedostali od úřadů slíbenou kompenzaci. Ona sama prý již dvakrát vyřadila celé své hejno, ale nedostala od úřadů ani yuan.

V lednu bylo osm lidí z Beijingu, Shandongu, Guizhou, Shanxi, Sinjiangu, Guangdongu a Hunanu nakažano virem H5N1. Pět z nich na ptačí chřipku zemřelo. 10. února čínská komunistická strana oficiálně oznámila, že se první případ vypuknutí ptačí chřipky objevil v hetianské oblasti v provincii Xinjiang. Doposud nebyly oficiálně oznámeny žádné informace o výskytu ptačí chřipky ve Wuhanu.

Article in English