Krása a horor - vernisáž v PSP - Kateřina Jacques
Kateřina Jacques: „Útlak Tibetu a porušování lidských práv v pevninské Číně jsou spojité nádoby,” (Velká Epocha)

V pondělí 2. března byla v atriu poslanecké sněmovny českého parlamentu oficiálně zahájena výstava „Krása a horor“.

Výstava obsahuje sérii uměleckých fotografií, které vytvořili česká módní návrhářka, floristka a zakladatelka projektu Give Help a Chance – FASHION FOR HELP Marie Copps a slovenský fotograf Patrik Jandák. Zatímco lícová strana velkoformátových fotografií zobrazuje modelku v šatech, inspirovaných tradičním čínským odíváním, na jejich rubu jsou metaforicky znázorněny různé aspekty porušování lidských práv v Číně.

Akce se konala pod záštitou poslankyně PhDr. Kateřiny Jacques a Skupiny přátel Tibetu Parlamentu České republiky. „Útlak Tibetu a porušování lidských práv v pevninské Číně jsou spojité nádoby,” upozornila Jacques ve svém úvodním slovu.

Před zahájením prohlídky fotografií vystoupila hudební skupina Meng Hao, jejíž členové se věnují v Číně zakázané a perzekvované duchovní praxi Falun Gong.

Krása a horor - vernisáž v PSP - skupina Meng Hao
Skupina Meng Hao. (Velká Epocha)

K tématu náboženské svobody na vernisáži promluvil p. Juan Provecho, farář z kostela u sv. Tomáše. „O svobodě vyznání v Číně nemůže být řeč, protože žádná neexistuje. Nadějí Číny jsou jednak aktivity neoficiální, podzemní církve, jednak práce dobrovolníků, kteří v utajení pracují na drobných projektech sociální pomoci,” uvedl Provecho, který je v kontaktu s katolickými duchovními, jež v Číně působí už desítky let.

Na slavnostním otevření výstavy, které bude pokračovat do 5. března, dále promluvila mluvčí organizace Amnesty International Eva Dobrovolná, Ta zmínila několik nechvalných čínských nej, včetně největšího počtu lidí, odsouzených na smrt. „V roce 2007 Amnesty International v Číně evidovala 470 poprav, ve skutečnosti jich zřejmě bylo vykonáno kolem 6 000. Trestům smrti často předchází mučení, vynucená doznání, objevují se justiční omyly. Máme nepotvrzené zprávy, že počet poprav se snižuje – podle nových zákonů musí každou kauzu přezkoumat Nejvyšší lidový soud. Alespoň závan naděje pro tisíce mužů a žen, kteří v Číně čekají v celách smrti.”

Vzápětí promluvila mluvčí české Asociace Falun Gong Zdenka Danková, která připomněla, že vyznavači této praxe jsou v Číně pokutováni, vězneni, je jim zabavován majetek a jsou začleňováni do tzv. programů převýchovy. „Otázkou zůstává, k čemu chce režim tyto lidi vyznávající principy pravdy, dobré vůle a tolerance, převychovat?

Krása a horor - vernisáž v PSP
Výstava Krása a horor bude v atriu poslanecké sněmovny pokračovat do 5. března. (Velká Epocha)

Za média, omezovaná tlakem čínského režimu, promluvil redaktor české větve The Epoch Times Jakub Šmíd, který v závěru svého vystoupení zmínil výrok spisovatele George Orwella „Svoboda je svoboda říci 2+2=4. Je-li toto zaručeno, vše ostatní následuje.”

Na vernisáži byla citována i slova návrhářky Marie Copps, která se slavnostního zahájení nemohla zúčastnit: „Svoboda a demokracie nemohou ve 21. století zůstávat pro jednu miliardu lidí nedostupným sen, musejí se stát skutečností.”

Z osobností veřejného a kulturního života akci dále podpořili Martin Bursík, Džamila Stehlíková, Jarmila Stibicová, Jiří Dědeček, Varhan Orchestrovič Bauer, Inna Puhájková, Jan Budař, Yvetta Hlaváčová a Kája Pavlíček.

Zde naleznete fotogalerii kolekce „Krása a horor“.