Setkání u pomníku obětem komunistického režimu na pražském Újezdě. (viteznyunor.cz)
Setkání u pomníku obětem komunistického režimu na pražském Újezdě. (viteznyunor.cz)
V úterý 24. února 2009 se u pomníku obětem komunistického režimu na pražském Újezdě konala, letos již posedmé, vzpomínka na ty, kteří za své smýšlení a svobodné jednání byli uvězněni či zabiti totalitní mocí. K přítomným promluvil rektor Univerzity Karlovy Prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., a zástupci Konfederace politických vězňů. Zpěvem a hudbou akci doprovodil písničkář a herec Tomáš Klus. Duchovní slovo pronesl plzeňský biskup Mons. František Radkovský, který mimo jiné vyslovil potěšení nad tím, že se nastupující generace zajímá o temné stránky naší nedávné historie. Vyjádřil naději, že podobně, jako v poválečném Německu, máme i my šanci se s dědictvím komunismu nakonec vyrovnat.

„Velmi mile nás překvapil zájem lidí, který byl letos vůbec nejvyšší. Z celé republiky nám přicházely e-maily vyjadřující podporu a ochotu zapálit pamětní svíčku alespoň doma za oknem. Symbolicky tak byla propojena celá naše země,“ uvedl za organizátory Jan Cieslar.

Místopředseda Konfederace politických vězňů a předseda Klubu Milady Horákové František Šedivý shrnul události, vedoucí ke komunistickému převratu, a doplnil je o vlastní zkušenosti. Rektor Univerzity Karlovy v Praze Václav Hampl připomněl nutnost svobodného univerzitního vzdělání, jehož součástí je i rozvoj samostatného a kritického myšlení. Velmi emotivním dojmem pak působil citát z dopisu rodině, poslaný roku 1951 z věznice v Leopoldově, psaný jedním z rodinných příslušníků současného rektora univerzity.

Organizátoři petice „Na komunisty si zvykat nechceme“ seznámili přítomné s otevřeným dopisem, adresovaným předsedovi vlády Topolánkovi. Text mimo jiné silně kritizuje relativizaci možného soudního rozpuštění KSČM, pronesenou v posledních dnech ministrem vnitra Langerem. „Neuznávání zákonů či rezignace na jejich dodržování, zvláště osobou ministra vnitra, je pro nás alarmující a přímo se nabízí i otázka jeho kompetentnosti,“ citoval z dopisu člen petičního výboru Jan Jakob. Organizátoři také v pozvánkách na úterní akci vyzývali všechny české občany: "Ukažme společně, že zločiny komunismu nejsou a nemohou být zapomenuty!"

Další antikomunistické aktivity se objevily na Youtube.com v sekci Komunistynechceme (http://www.youtube.com/user/Komunistynechceme), následující je jeden z vybraných názorů. Mluví pan Vladimír Just.

Shromáždění se uskutečnilo také 24. 2. v Brně u Památníku obětí světových válek a komunismu před Justičním palácem v Roosveltově ulici. 25. 2. se konal happening v Českých Budějovicích na Lannově třídě, akci pořádal Institut K. H. Borovského.

K dalšímu odhalení zločinů komunismu se také přidala MF DNES a webový server idnes.cz publikováním seriálu Abeceda komunistických zločinů, který přináší ve spolupráci s občanským sdružením PANT. Jedná se o soubor výpovědí lidí, zasažených komunistickým režimem. Na lidských příbězích připomíná seriál praktiky režimu a oživuje zasunuté vzpomínky na zločiny komunistické strany.

zdroj: viteznyunor.cz, idnes.cz