Sun Lezhi, zástupce Ruské asociace Falun Dafa v rozhovoru pro NTDTV. (NTDTV)
Sun Lezhi, zástupce Ruské asociace Falun Dafa v rozhovoru pro NTDTV. (NTDTV)

23. prosince 2008 zařadilo ruské ministerstvo spravedlnosti několik dalších knižních titulů na seznam tzv. „extremistických knih“. Mezi „nebezpečné“ publikace úřad začlenil mj. knihu Zhuan Falun, ústřední dílo meditační praxe Falun Gong (také Falun Dafa).

Sun Lezhi, zástupce Ruské asociace Falun Dafa, vysvětluje: „Kniha je o tom, jak následovat zásady pravdivosti, soucitu a tolerance. Řada těch, kdo jí přečetli, se vzdala kouření, alkoholu nebo drog. Tato kniha vyšla v překladech po celém světě a může pomoci pozvednout lidskou morálku. Přináší společnosti stoprocentní prospěch a nijak ji neohrožuje.“

Za „extremistickou“ označil knihu rozsudek, který ruský státní soud vynesl po tajném slyšení. Na rozhodnutí soudu poté reagovalo ministerstvo spravedlnosti.

Za vlastnictví či prodej knih na seznamu extremistické literatury hrozí v Rusku finanční postih.

Sun Lezhi k tomu dodává: „Rozhodnutí krasnodarského soudu a opatření ministerstva spravedlnosti jsou nezákonná a neopodstatněná, neuznáváme je a hodláme podat odvolání.“

Kniha Zhuan Falun vyšla ve více než 40 jazycích. Její autor, Li Hongzhi, byl dvakrát nominován na Nobelovu cenu míru.

Irina Oširova z Ruské asociace Falun Dafa říká: „Kultivuji se pomocí metody Falun Dafa už 12 let. Kniha Zhuan Falun mi pomohla pochopit řadu věcí. Třeba, proč bych ve svém životě měla být soucitná a čestná, proč nemohu lhát a krást, proč bych se neměla mstít, když mi někdo nadává nebo mě uhodí. Dnes už také chápu, že bych se při konfliktu měla dívat do sebe, spíš než kritizovat ostatní.“

Julyjana Kim, stoupenkyně Falun Gongu z Moskvy, uvádí: „Praktikování mi velmi pomohlo po zdravotní stránce. O nemocích, které mě dříve trápily, dnes už prakticky nevím.“

Stoupenců Falun Gongu se rozhodl zastat právník Michail Sinicyn. Podle něj soud záměrně ke slyšení nepřizval přívržence Falun Gongu, aby nemohli prokázat pozitivní vliv praxe.

„Slyšení soudu porušilo právo ruských praktikujících Falun Dafa na volný přístup k informacím, stejně jako jejich právo žít v souladu se svou vírou,“ říká Sinicyn.

Podle Sinicyna nevznesli ani prokurátor ani ministerstvo spravedlnosti žádné přímé stížnosti, které by ospravedlnily umístění knihy na seznam nebo směřovaly proti praxi jako takové. Ruská asociace Falun Dafa je přesvědčena, že rozhodnutí soudu nepadlo pouze z popudu ruské vlády, ale že za ním stojí vliv Čínské komunistické strany, která na území pevninské Číny praxi tvrdě pronásleduje.

Sun Lezhi dodává: „V posledních čtyřech letech šíří čínský režim v Rusku i v zámoří pomluvy a nenávistnou propagandu týkající se Falun Gongu. Ruskou vládu si zkouší získat ekonomickými výhodami a uzavíráním obchodních dohod. Ruské úřady naneštěstí začaly spolupracovat na šíření těchto pomluv a lží.“

Na seznam extremistických publikací byla stejným soudním rozhodnutím umístěna i brožura, kterou sepsali kanadští obhájci lidských práv David Kilgour a David Matas. Publikace, vydaná pod názvem Krvavá sklizeň, shrnuje závěry jejich vyšetřování údajného násilného odebírání orgánů v čínských věznicích.

Sun Lezhi uzavírá: „Myslím, že rozhodnutí soudu a ministerstva spravedlnosti obrací principy dobra a zla vzhůru nohama. Jen se nad tím zamyslete: jestliže společnost nedokáže rozlišit dobré věci od špatných, ocitá se v nebezpečné situaci. Věřím, že čínský režim brzy padne, tak, jako padla Komunistická strana Sovětského svazu. Nerad bych, aby se ruská vláda stala spoluviníkem zločinů Čínské komunistické strany, protože ruskému národu přeji světlou budoucnost.“

Ruští praktikující Falun Gongu se proti rozsudku soudu hodlají v nejbližší době odvolat. Ruská asociace Falun Dafa je přesvědčena, že toto opatření je pokračováním diskriminace, které se ruské úřady vůči stoupencům Falun Gongu dlouhodobě dopouštějí. V roce 2007 bylo zaznamenáno několik znepokojivých případů vyhoštění čínských praktikujících Falun Gongu z Ruska zpět do Číny, přičemž úřady zcela ignorovaly, že vyhoštění měli oficiální status uprchlíka, který udělují Spojené národy (UN Refugee). V případu z 28. března 2007 ruští imigrační úředníci vyhostili paní Ma Hui s dcerou zpět do Číny. 13. května téhož roku byl stejným způsobem vyhoštěn zpátky do Číny další praktikující Falun Gongu s tímto statutem, 73letý profesor Gao Chunman. Zatčení a deportace na letiště proběhly v obou případech náhle a v noci. Stoupencům Falun Gongu hrozí v Číně nebezpečí internace v pracovních táborech a mučení.