Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg v čele Rady ministrů zahraničí EU na mimořádné schůzi 30. prosince v Paříži ohledně krize na Blízkém východě. (AP/SITA)
Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg v čele Rady ministrů zahraničí EU na mimořádné schůzi 30. prosince v Paříži ohledně krize na Blízkém východě. (AP/SITA)

Delegace Evropské unie, vedená českým ministrem zahraničních věcí a předsedou rady ministrů EU Karlem Schwarzenbergem, se svou misí na Blízkém východě prozatím neuspěla.

„Na Blízký východ jsme jeli s realistickými cíly. Se svými evropskými kolegy jsme tuto cestu začali připravovat okamžitě, když bylo evidentní, že události v Gaze jdou nebezpečným směrem. Cestu jsme připravili ve formátu Trojky (Předsednictví, Evropská komise, Evropská rada), kterou považuji za silný nástroj společné evropské politiky,“ ohlíží se nazpět Karel Schwarzenberg po návratu 6. ledna.

„Výsledkem naší cesty nebylo dosažení příměří, i když hledání cesty k němu byl jeden z hlavních cílů. V tomto směru mezi účastníky konfliktu ještě zdaleka shoda nepanuje. Zaznamenali jsme ale určité nadějné prvky, na těch je však ještě třeba společnými silami dál tvrdě pracovat. Vysoký představitel Evropské unie Javier Solana, který byl součástí mise, dál pokračuje v rozhovorech v regionu.“

Během jednání byla věnována značná pozornost humanitární otázce, kterou během mise zdůrazňovala zejména evropská komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová. Všem jednajícím partnerům bylo zopakováno stanovisko o Hamasu, který je nahlížen jako původce ozbrojeného konfliktu.

„Nicméně musíme vnímat utrpení všech obyvatel Gazy, kteří jsou přímo pod střelbou, ve velmi svízelných okolnostech - a pobouření všech arabských států, obzvláště těch, které jsou v regionu, což oslabuje pozici legitimní vlády prezidenta Abbáse. Utrpení civilistů v Gaze je však to, co nás v tuto chvíli tíží nejvíce,“
řekl Schwarzeberg.

Předsednictví EU je velmi znepokojeno narůstajícím počtem civilních obětí a zhoršující se humanitární situací v Gaze, zejména ztrátou lidských životů ve škole v Džabáliji, která byla tragickým následkem izraelské vojenské akce. Nadále trvá výzva vůči Izraeli, aby otevřel humanitární koridor v Gaze a umožnil humanitárním organizacím volný přístup do oblasti, která nutně potřebuje základní dodávky včetně potravin, léků, vody a elektřiny.

„Připomínáme odpovědnost těch, kteří ostřelováním Izraele raketami, a to i z hustě osídlených oblasti Gazy, rozpoutali tento tragický vývoj,“ dodal předseda rady ministrů zahraničí EU Schwarzenberg.