Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg v čele Rady ministrů zahraničí EU na mimořádné schůzi 30. prosince v Paříži ohledně krize na Blízkém východě. (AP/SITA)
Ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg v čele Rady ministrů zahraničí EU na mimořádné schůzi 30. prosince v Paříži ohledně krize na Blízkém východě. (AP/SITA)

Praha – Ve dnech 4. – 6. ledna 2009 povede současný předseda rady ministrů zahraničních věcí Evropské unie a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg delegaci Evropské unie do Egypta, Izraele, palestinských území a Jordánska.

Jedná se o společnou cestu tzv. troiky, která se vztahuje k předsednictví EU, Evropské komise i Evropské rady. Členkou delegace bude rovněž Benita Ferrero-Waldner, která bude reprezentovat Evropskou komisi, odpovědnou za vnější vztahy a evropskou politiku sousedství. K delegaci se připojí také Javier Solana, generální tajemník Rady Evropské unie, vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.

Jako zástupce předsednictví EU, následujícího po českém, se cesty se zúčastní také ministr zahraničních věcí Švédska Carl Bildt. České předsednictví přizvalo rovněž ministra zahraničních věcí Francie Bernarda Kouchnera.

Cílem unijní mise, vedené ministrem Schwarzenbergem, je především nastavit dialog s partnery Evropské unie v oblasti Blízkého východu. Delegace si stanovila za úkol zmonitorovat aktuální situaci a najít možnosti, jak znovu nastolit příměří v pásmu Gazy.

Během třídenní mise se členové delegace mají setkat s ministrem zahraničních věcí Egypta Ahmedem Abú el-Gheitem, s izraelským prezidentem Šimonem Peresem, s premiérem Ehudem Olmertem, ministrem obrany Ehudem Barakem a dále rovněž se zástupci Palestinské národní správy.