Na kocovinu nejlépe s minerálkou. (Walter J. Pilsak/licence)
Na kocovinu nejlépe s minerálkou. (Walter J. Pilsak/licence)
Bujaré silvestrovské a novoroční oslavy s přemírou alkoholu leckdy přinášejí nepříjemné stavy označované jako kocovina. Po divokém večírku se mnozí z nás cítí všelijak a pokud jsme to s pitím alkoholu přehnali, dnes zakoušíme odvrácenou stranu včerejšího veselí…

Neexistuje univerzální lék

Po staletí se lidé snaží najít účinný lék proti negativním následkům alkoholových excesů. Univerzální recept neexistuje, jediný způsob, jak se kocovině vyhnout nebo ji zmírnit, je nepít alkohol vůbec nebo se řídit některými z níže uvedených rad. Se zvýšeným přísunem alkoholu dochází v organismu k metabolickému rozvratu. Tělo reaguje na zvýšený příjem alkoholu odbouráváním  alkoholu v játrech.

Pokud je alkoholu příliš, zvyšuje se tepová frekvence a játra přestávají alkoholový přísun zvládat. Alkohol se dostává do krve a dostavuje se opilost. Zvýšená činnost ledvin a močového ústrojí vylučuje z těla vitamíny a minerály a ráno přicházejí bolest a motání hlavy, nevolnost, únava, třes, sucho v ústech…

Jak zvítězit nad kocovinou?

Pokud se alkoholu na oslavě s přáteli nechcete vzdát, je třeba zamezit nezřízené pitce určitými zásadami. Během večera je třeba alkohol kombinovat s nealkoholickými nápoji typu džus, voda, minerálky nebo čaj, ideálně bylinkový. Míchat by se neměly ani nejrůznější druhy alkoholových nápojů. Velmi zrádné jsou alkoholové nápoje s bublinkami, které působí velmi rychle.

Před oslavou se doporučuje sníst multivitamínovou tabletu (nebo alespoň vitamíny C a B – komplex) případně vypít šumivé vitamíny, rozpuštěné ve vodě. V průběhu oslavy je třeba jíst, ale nedoporučujeme přejídání, které tělo ještě více zatíží a navíc vede k přibírání na váze. Pokud se po oslavě chystáte jít spát, je dobré před spaním vypít sklenici vody a to samé udělat i po probuzení. Je-li to možné, v průběhu oslavy větrejte a omezte kouření.

Když už je nejhůř…

Pokud jste to s konzumací alkoholu přehnali, je dobré tělo co nejdříve zregenerovat. Po dehydrataci, způsobené přemírou alkoholu, je třeba dodat tělu ztracené vitamíny, energii a tekutiny. Nejvhodnější jsou minerálky, které organismu pomohou doplnit potřebné tekutiny a minerály, stejně tak je dobré pít ředěné džusy, vodu a čaj. Někteří lidé doporučují popíjet po celý den vodu se šťávou z citronu a hroznovým cukrem.

Energii rychle dodá med nebo třeba sušené ovoce a rozinky. Pokud můžete, je dobré se nasnídat, protože jídlo pomáhá rychleji z těla odstranit zbytkový alkohol. Na kocovinu zabírají různé druhy polévek (hovězí, slepičí nebo zeleninový vývar, česneková polévka… ). Otrlejší povahy si mohou dopřát střídavě teplou a studenou sprchu, která prokrví tělo a mozek. Tělu velmi prospěje procházka nebo pohyb na čerstvém vzduchu.

Kávy se raději vyvarujte

Rčení „čím ses pokazil, tím se naprav“ platí pouze pro některé z nás. Málokdo po bujarém večírku pociťuje chuť na jakýkoliv alkohol. Přesto sklenička piva může pomoci k postupnému přechodu těla na normální fungování a neznamená pro tělo takový šok jako přímý „alkoholový půst“. Káva nepatří mezi ideální prostředky na léčbu kocoviny.

Stejně jako alkohol odvodňuje, po rychlém nastartování těla působí tlumivě a leckdy způsobí ještě větší únavu. Některým lidem pomáhá kocovinu zmírnit snězení tučnějšího jídla, které může zklidnit alkoholem rozbouřený žaludek. Jiní preferují mléko nebo mléčné výrobky, které pomáhají při překyselení žaludku. Účinné jsou i některé preparáty přispívající k odbourávání alkoholu z těla, které jsou volně prodejné v lékárnách.