Náhrobek s nápisem: Pagoda sedmi pokladů krále Asoka. (The Epoch Times)
Náhrobek s nápisem: Pagoda sedmi pokladů krále Asoka. (The Epoch Times)

V troskách changganského chrámu v Nanjingu v Číně byla nedávno odhalena tisíc let stará miniatura pagody. Věří se, že obsahuje části Buddhových pozůstatků.

Podle odpolední zprávy China Daily z 22. listopadu byla schránka ve tvaru pagody přemístěna z kovového pouzdra, nalezeného v tajné podzemní komnatě v troskách chrámu.

Pagoda je 1,1 metru vysoká a 0,48 metrů široká a vykládaná sedmerem cenností: zlatem, stříbrem, černou glazurou, achátem, perletí, jantarem a sklem. Na bocích podstavy jsou čtyři malé vyřezávané postavy Buddhy a na těle pagody je potom další skupina sošek Buddhů. Unikátní miniaturní pagoda je ozdobená nejméně stem vyřezávaných postav.

Ještě před tímto nálezem odhalili archeologové válec s nápisem, který hovoří o obsahu pagody. Nápis říká: zlatá truhla ve stříbrném pouzdře, respektive: „Pagoda sedmi pokladů krále Asoka“. Zlatá truhla by měla obsahovat sariry (svaté buddhistické relikvie) Šákjamuniho, zakladatele buddhismu.

Král Asoka (273 - 236 př.n.l) byl třetím monarchou indické dynastie Mauryan a po vítězné bitvě, ve které porazil armádu svého protivníka, se obrátil k buddhismu.

Podle buddhistických záznamů sesbíral král Asoka všechny části Buddhových sarir, rozdělil je na 84 tisíc menších částí a uložil každou z nich do relikviáře, zvaného Asokova pagoda, a poslal je do různých částí světa. Předpokládá se, že v Číně je uloženo devatenáct z nich.

Nabízí se otázka, zda ona pagoda skutečně obsahuje to, co je uvedeno v záznamech. Předběžné ohledání potvrdilo že pagoda obsahuje dvě umístěné kovové skříňky, říká archeolog Qi Haining,

Podle pana Qi by měla tato pagoda být „jedinečná jako jediná ze všech, která v sobě uchovává Šákjamuniho lebku“.

Bude však ještě nějaký čas trvat, než se jim podaří její obsah zhodnotit, neboť podle pana Qi prozkoumat zlaté a stříbrné skříňky z vnitřku pagody bude velmi obtížný úkol. 

Archeologové už v srpnu otevřeli kovové pouzdro, aby pagodu prozkoumali, ale trvalo jim dalších sto dní, než se jim podařilo ji z pouzdra vyjmout ven, protože v něm byla pevně ukotvena; její podstava byla ke dnu kovové skříně totiž pevně přilepena.

Article in English