Paní Helga Truepelová, členka evropského parlamentu, na fotografii se Zhengem Enchongem, slavným šanghajským lidsko-právním advokátem na dvouhodinovém setkání. (The Epoch Times)
Helga Truepelová, členka Evropského parlamentu, na fotografii z dvouhodinového setkání se
Zhengem Enchongem, slavným šanghajským lidsko-právním advokátem. (The Epoch Times)

Členka Evropského parlamentu Helga Truepelová se 25. listopadu 2008 setkala v Šanghaji se slavným šanghajským lidsko-právním advokátem Zhengem Enchongem.

V neposlední řadě mluvili také o lidských právech stoupenců Falun Gongu, internetové svobodě a celosvětovém hnutí za vystupování z Čínské komunistické strany (ČKS).

Truepelové se však nepodařilo setkat se ženou pana Zheng Jinyan, paní Hu Jia. Důvodem bylo zasahování ze strany čínských úřadů.

Režim odvolal policii, aby vytvořil falešný dojem svobody

„V 10:09 hod. zaklepali na moje dveře Helga Truepelová a německý překladatel. Zjistil jsem, že byli velmi nervózní, protože se jim před dvěma dny v Pekingu nepodařilo setkat s panem Zeng Jinyanem, a obávali se, aby se stejná věc neopakovala znovu,“ poznamenal Zheng.

Dále řekl, že policie byla specificky instruována, aby do jejich návštěvy nezasahovala. Popsal situaci, ve které se policie stáhla od jeho domu pryč, než jejich setkání začalo. Policie se opět se vrátila, když skončilo.

„Než přijeli do mého domu, tak se všichni policisté okolo mého domu výjimečně vytratili již v 8:00 hod. Poté, co Helga a její překladatel ve 12:00 hod. odešli, se opět objevili. Vláda se pokoušela vytvořit falešný dojem svobody.“

Úřady jsou znepokojeny tlakem mezinárodního společenství

Zheng komentoval možnost setkat se s paní Truepelovou: „Poprvé ucítil čínský komunistický režim tlak mezinárodního společenství poté, co byl odhalen skandál, kdy zabraňovali ženě z Mezinárodního evropského parlamentu v setkání se Zeng Jinyanem. Podruhé, když se znatelně změnily vztahy mezi Čínou a Evropskou unií. Francouzský prezident přijal setkání s dalajlámou a ČKS následně požádala o odložení jejich čínsko-evropského setkání, plánovaného na prosinec.“

Zheng pokračoval, „Nemyslím si, že se nade mnou čínský komunistický režim slitoval. Čínská vláda se ohlíží na názor světa a tlak Ameriky, Francie a Německa.“

Členka Evropského parlamentu svědkem uvěznění rodiny

Paní Helga Truepelová na fotografii se šanghajskými žalobci v domě Zhenga Enchonga. (The Epoch Times)
Paní Helga Truepelová na fotografii se šanghajskými žalobci v domě Zhenga Enchonga. (The Epoch Times)

Truepelová věnuje Zhengovi a jeho rodině bedlivou pozornost. Podle Zhenga je v domácím vězení od doby, co byl propuštěn z vězení. Od června 2006 si vzala čínská policie Zhenga pod intenzivní dohled a nasadili na jeho případ šest automobilových a dvě motocyklové jednotky. Zheng řekl, že se u jeho domu střídá po jedné hodině dvanáct policistů, ale někdy, během choulostivých dní, je zapojeno až sedmdesát policistů.

Zheng ukázal Truepelové dvě kontrolní kamery, instalované policií před jeho vchodovými dveřmi, a  také jí řekl, že mu přerušili jeho telefonní linku, ale stále na něm žádají, aby platil účty.

ČKS by měla přijmout zodpovědnost za otázku Tibetu

Když Truepelová řekla Zhengovi, že Evropský parlament podpořil dalajlámu, vyslovil Zheng k této otázce svůj závazný postoj.

„Jsem právník,“ řekl Zheng. „Vím, že v roce 1954 dosáhla ČKS s dalajlámou sedmnácti dohod. Kdo první dohody porušil? Byl to Mao Ce-tung, bývalý vůdce ČKS. Podle dohod měl v Tibetu zůstat stejný sociální systém. Lidová osvobozenecká armáda (LOA) napochodovala do Tibetu a po roce 1959 ČKS donutila Tibet změnit sociální struktury, což zapříčinilo dalajlámův odchod z jeho rodného města. Byla to ČKS, kdo porušil dohody.

Truepelová poznamenala, že byla překvapena Zhengovým otevřeným postojem k otázce Tibetu. Zheng řekl, že mnoho lidí v Číně má na věc podobný pohled, ale neexistuje pro ně žádný kanál, kterým by mohli svoje názory vyjádřit.

Falun Gong prolomil čínskou „Berlínskou zeď“

Když byl Zheng dotázán, jakým způsobem získává aktuální zprávy, vysvětlil, že ačkoliv ČKS kompletně potlačuje svobodu informací, praktikující Falun Gongu vyvinuli software, s jehož pomocí dokážou prolomit blokádu, která čínským lidem znemožňuje sledovat zahraniční zprávy. „Berlínská zeď se v Číně rozpadla.

Falun Gong ji zboural. Poskytují nám tento speciální software, je to dar z nebes,“ řekl Zheng.

Potvrzuje hnutí za vystupování ze strany

Zheng řekl Truepelové svůj příběh. Ačkoliv dříve následoval ČKS, nedávno udělal prohlášení o vystoupení z mladých komunistických pionýrů a komunistického svazu mládeže.

Během setkání otevřel Zheng okno a ukázal Trupelové pustotu oblastí chudinské čtvrti. „Pět milionů přistěhovaleckých pracovníků v Šanghaji si nemůže dovolit žít v přízemních domech, a tak musejí zůstávat v těchto chatrných chýších. To je situace čínských lidských práv. Doufám, že také navštívíte provincie Anhui, Sichuan a Henan, abyste získali více informací o lidských právech čínských rolníků.“

Osmapadesátiletý Zheng upozornil, že kvůli sanačnímu projektu bylo vystěhováno pět set rodin, jejichž právo na spravedlivé odškodnění nebylo dodrženo. V roce 2003 byl schopen úspěšně rozběhnout veřejný soud proti šanghajskému realitnímu magnátovi Zhou Zhengyiovi.

Tentýž rok byl Zheng odsouzen ke třem letům vězení na základě falešného obvinění z „vyzrazení státního tajemství“. Od chvíle, kdy byl v roce 2006 propuštěn, byl přemístěn do domácího vězení a pod intenzivní policejní dohled.