Poznáváte ji? Vědci objevili „neuron Jennifer Aniston“, typ mozkového neuronu, který prokazuje vysokou schopnost rozpoznávání vizuálních vjemů. (foto: SITA/AP)
Poznáváte ji? Vědci objevili „neuron Jennifer Aniston“, typ mozkového neuronu, který prokazuje vysokou schopnost rozpoznávání vizuálních vjemů. (foto: SITA/AP)

Vědci objevili typ neuronu, který prokazuje vysokou schopnost rozpoznávání vizuálních vjemů. Chování neuronu, kterému se přezdívá „Jennifer Aniston“, umožňuje zjistit, co si osoba myslí – doslova číst její mysl.

Professor Rodrigo Quian Quiroga, přední odborník na výzkum lidského mozku a bioinženýr z university v Leicesteru, objevil, že tento druh neuronu reaguje v „abstraktní“ rovině ve chvíli, když člověk vidí obraz osoby, kterou dobře zná, například známé osobnosti. Odtud také pojmenování po herečce Jennifer Aniston.

Professor Quiroga, který se zaměřuje na výpočetní neurologii, zkoumal jak se smyslové informace z okolního světa a naše vnitřní myšlenkové procesy (vzpomínky, emoce, atd.) projevují v lidském mozku.

„Můžeme snadno ve zlomku vteřiny rozpoznat osobu, dokonce i když ji vidíme z rozličných úhlů a stran, v rozmanitých měřítcích, barvách a za překvapivě odlišných podmínek a okolností. Ale naše pochopení toho, jak neurony v mozku vytvářejí takový „abstraktní‘ obraz, bez ohledu na vizuální detaily, je teprve na počátku,“ vysvětluje profesor Quiroga.

Jelikož je složitý komplex lidského chování uložen ve velkém množství neuronů, zaměřuje se výzkum na vyvíjení pokročilých metod, které by z uložených dat dovedly extrahovat užitečné informace.

Výzkum má klinický potenciál pro vývoj neuroprotetických pomůcek, jako jsou robotické ruce, ovládané nervovými signály, které by mohli využívat ochrnutí pacienti.

Objev má také význam pro léčbu pacientů, postižených epilepsií, Alzheimerovou chorobou či schizofrenií a pro lepší pochopení toho, jak se v lidském mozku znázorňují vjemy a vzpomínky.

Další podrobnosti tohoto výzkumu budou zveřejněny ještě tento měsíc.