Malá pagoda divoké husy z 8. století ve střední části Chang'an v Číně. (Wikipedia.org)
Malá pagoda divoké husy z 8. století ve střední části Chang'an v Číně. (Wikipedia.org)

Během rekonstrukce historické brány Xian z dynastie Han ve městě Changan (provincie Shaanxi) byl nalezen vchod do tunelu ležícího ve čtyřmetrové hloubce. Tunel, který byl ukrytý téměř dva tisíce let, je neporušený a plný tekutého bahna. Archeologové si myslí, že podzemní stavba mohla dříve sloužit císaři jako tajná úniková cesta.

Podle archeologa Wanga se brána Xian nacházela nejblíže k paláci Weiyang (palácový komplex, umístěný blízko města Changan). Pravděpodobně sloužila královské rodině jako vstup do paláce. Wang soudí, že k postavení podobného tunelu pod regulérním vchodem v těsné blízkosti paláce, mohly být jen dva důvody. První možností by bylo vybudování tajného vchodu, kterým by královská rodina mohla v případě potřeby uprchnout z paláce, druhou by mohlo být zřízení podzemní kanalizace.

Je pozoruhodné, že celý horní, dva metry vysoký oblouk tunelu byl postaven z modrých cihel, a že mezery mezi cihlami jsou menší než jeden milimetr. Tunel zatím nebyl odkryt, takže jeho přesná délka není známa.

Wang myslí, že cihly by se v případě vážnějšího zásahu do stavby mohly rozpadnout, a že bláto, které tunel naplňuje, v podstatě podepírá jeho zdi.

Také poukazuje na to, že vchod Xian je v podstatě městským průchodem v západní části jižních hradeb města Changan, které pocházejí z dynastie Han. Leží necelé dva kilometry od východní brány a jeden a půl kilometru od západního rohu městských hradeb. Brána Xian byla objevena v roce 1957 a sestává se ze tří bran, které jsou jedna od druhé vzdáleny 14 metrů. Stavba stojí jen 50 metrů od paláce, z čehož lze usuzovat, že pravděpodobně nešlo o vchod, používaný obyčejnými lidmi. Vše nasvědčuje tomu, že brána byla vyhrazena pouze císaři a jeho rodině.

Article in English