Marie Copps jako čestný host prvního ročníku soutěže Global Han Couture Design, New York, 19. 10. 2008. (Foto: archiv Marie Copps)
Marie Copps jako čestný host prvního ročníku soutěže Global Han Couture Design, New York, 19. 10. 2008. (Foto: archiv Marie Copps)

Toronto/New York - Česká módní návrhářka, floristka a zakladatelka projektu Give Help a Chance - FASHION FOR HELP Marie Copps byla hostem prvního ročníku Global Han Couture Design Competition v New Yorku. Organizátoři se pořádáním této soutěže snaží oživit 5000 let starou tradici čínského odívání a přispět k návratu kulturního odkazu a dědictví, které bylo po roce 1949 v Číně téměř vymýceno.

Kolekce „Krása a horor“, kterou návrhářka přiletěla v srpnu odprezentovat do Prahy, vyvolala v New Yorku nadšený ohlas. Poté, co se reportáž z open-air ceremoniálu před čínskou ambasádou v Praze dostala do amerických médií, organizátoři módní soutěže Han couture kontaktovali autorku, aby ji pozvali na finálový večer.

„Byl to úžasný zážitek, být u toho, jak se Číňané snaží oživit starou čínskou tradici a přinést zpět hodnoty, které režim pohřbil. Už se nemohu dočkat, až se příští rok do soutěže přihlásím,“ říká Marie Copps a s úsměvem dodává: „Sama jsem ještě před časem netušila, že mě Čína takto vezme za srdce!?“

Finálový večer prvního ročníku soutěže v tradičním odívání Han (nejpočetnějšího čínského etnika) se konal 19. října v The Prince George Ballroom na newyorském Manhattanu. Soutěžící z celého světa se zde sešli, aby předvedli své modely, které vycházely z čínské historie, byly inspirované staročínskou filozofií a čínskými dynastiemi, jejich podoba však byla originální a zapadala do dnešního moderního světa. Na závěr byli vyhlášeni vítězové ve dvou kategoriích: oblečení pro denní nošení a společenský oděv.

Pro Marii Copps byla účast na přehlídce také pobídnutím k usilovnější angažovanosti za lidská práva lidí v Číně. „Na základě této návštěvy New Yorku jsem vydala tiskovou zprávu. Chci obrátit pozornost veřejnosti zase zpět k projektu FASHION FOR HELP a nadcházející kampani na podporu praktikujícím Falun Gongu.”

Projekt Give Help a Chance - FASHION FOR HELP, který Marie Copps v srpnu v Čechách prezentovala, a pro který byly šaty speciálně navrženy, vznikl jako součást kampaně podporující lidská práva v Číně.

Česko-kanadská návrhářka také vzpomněla svůj nedávný rozhovor pro Velkou Epochu: „Pamatujete si ještě, co jsem říkala o devalvaci moralních a etických hodnot v Číně, a že se její dopady mohou týkat nás všech? Již tehdy jsem nějak věděla, že se brzy ukáže přímý důkaz... Nejsem vůbec překvapená, že to (objevení melaminu v mléce, bonbónech a krmení pro zvířata) vyplulo na hladinu tak brzy. Je to teprve začátek všeho odhalení v tomto smyslu. I když je to velmi tragické, vidím v tom naději na brzkou změnu a pomalý rozpad zla, které toto v Číně způsobuje a umožňuje.

Marie Copps, která je v Kanadě v kontaktu s místními aktivisty i s Číňany v exilu, rovněž upozornila na to, že by lidé neměli podceňovat vliv čínského režimu na zahraniční čínské komunity.

„Ve středu jsem měla setkání se skupinou China Rights Network v Torontu a podle výpovědi jedné přítomné Číňanky je většina Číňanů v exilu stále hluboce svázána s režimem. Čtou jejich noviny, koukají na zprávy z Číny atd. Bude to ještě dlouho trvat, než se to dostane z jejich myslí... Odhalily se také nějaké kauzy podplácení a korupce kanadských obchodníků a politiků Čínskou komunistickou stranou, což je strašná lumpárna.”

Svou celosvětovou kampaní hodlá návrhářka přispět zejména ke zlepšení životních podmínek Číňanů praktikujících cvičení Falun Gong. Chce upozornit na to, že stoupenci této tradiční čínské meditační praxe jsou ve své zemi pronásledováni, posíláni do převýchovných táborů a vězněni. Od roku 2006 se vyskytla početná svědectví, že těmto lidem jsou ve věznicích nelegálně a velmi krutým způsobem odebírány orgány pro účely komerčních transplantací.

Na svém počátku se přitom Falun Gong v Číně těšil velké popularitě, a to i v nejvyšších politických kruzích. V roce 1992 získal na výstavě „Oriental Health Expo” v Pekingu nejvyšší ocenění „Hvězdná škola čchi-kungu”. Zaskočena jeho rychle rostoucí oblibou ho Čínská komunistická strana postavila v roce 1999 mimo zákon a od té doby vede proti jeho stoupencům jak domácí, tak celosvětovou propagandu.

Navštivte: www.fashionforhelp.com