preruseni vysilani NTDTV nad Cinou, eutelsat, akcionari eutelsatu diskutovali o preruseni signalu NTDTV nad Asii, francouzska spolecnost odrizla necenzurovanou cinskou televizi, New Tang Dynasty Television
Akcionáři Eutelsatu poskytují rozhovory médiím. (Xu Yanfei/Epoch Times)

Francie, Caen - 16. června 2008 přerušila satelitní společnost Eutelsat přenos vysílání asijské televize New Tang Dynasty (NTDTV), které zprostředkovávala prostřednictvím družice W5. Důvodem přerušení signálu NTDTV byla údajná anomálie v podsystému elektrického generátoru. Později sdružení Reportéři bez hranic určilo, že se ve skutečnosti žádný podložený technický problém nevyskytl, a že pravděpodobným motivem Eutelsatu pro odpojení NTDTV byly obchodní pobídky Pekingu dlouhodobě směřované této satelitní společnosti.

8. října 2008 pořádal Eutelsat setkání akcionářů v budově stavební společnosti Vinci ve francouzském Caenu. Během zasedání se diskutovalo o náhlém přerušení vysílání NTDTV v první polovině letošního roku.

10. července 2008 Reportéři bez hranic zveřejnili přepis telefonické konverzace zaznamenané mezi zaměstnancem Eutelsatu a volajícím, o kterém si zaměstnanec myslel, že je čínským úředníkem z oddělení propagandy. V přesvědčivých podrobnostech zaměstnanec Eutelsatu během rozhovoru odhalil, že signál NTDTV jeho společnost přerušila záměrně, aby uspokojila žádost Pekingu. Ani poté, co obdržela důkazy o této nahrávce, nenabídla společnost Eutelsat žádné vysvětlení, nezahájila jednání s NTDTV a oddala se přes tři měsíce dlouhému mlčení.

preruseni vysilani NTDTV nad Cinou, eutelsat, akcionari eutelsatu diskutovali o preruseni signalu NTDTV nad Asii, francouzska spolecnost odrizla necenzurovanou cinskou televizi, New Tang Dynasty Television
Z tiskové konference NTDTV, uspořádané před budovou, kde se shromáždili akcionáři firmy Eutelsat. (Xu Yanfei/Epoch Times)

Během setkání akcionářů, poté, co prezident Eutelsatu Jean-Paul Brillaud a prezident firmy Vinci, Yves-Thibault de Silguy, dokončili své prezentace, se znovu dostala na povrch otázka ukončení vysílání NTDTV.

Zatím, co odmítl promluvit k nahrané telefonní konverzaci, pokoušel se Brillaud vysvětlit postoj společnosti „Jde o nedorozumění s NTDTV…, nicméně nemůžeme stáhnout satelit z vesmíru, abychom vám ukázali, že jde skutečně o technický problém,“ řekl.

Později také jiný akcionář Eutelsatu požádal, aby Brillaud poskytl vysvětlení pro přerušení vysílání NTDTV do Asie. Akcionář uvedl, že se obává ztráty dobrého jména společnosti, kterou by tento incident mohl způsobit.

Před, během a po setkání akcionářů uspořádali NTDTV a její příznivci před budovou tiskovou konferenci. Zastánci televize New Tang Dynasty zde rozdávali letáky, které popisovaly fakta o incidentu. Informace se tak dostaly do rukou akcionářů, kteří následně projevili přání dozvědět se o incidentu více detailů. Mnozí byli situací znepokojeni, prohlašovali, že podporují svobodu médií, a že udělají, co bude v jejich silách, aby NTDTV pomohli obnovit vysílání nad Asií.

Article in English