Image
Bonbóny White Rabbit s melaminem. (foto: SZPI) )

Státní zemědělská a potravinářská inspekce dnes oznámila, že v únoru byly do České republiky dovezeny čínské bonbóny obsahující melamin. Šlo o dvacet balení značky White Rabbit - všechny už jsou rozprodané.

Na závadný výrobek byla inspekce upozorněna prostřednictvím Systému včasného varování pro potraviny a krmiva EU. Nizozemský dovozce distribuoval tyto bonbóny celkem do 14 evropských zemí, a to ještě před tím, než Evropská komise zavedla ochranná opatření na hranicích. Pražská firma Fuda Trade, s.r.o.  dovezla do ČR dvacet balení těchto bonbonů, které v době kontroly již byly rozprodány.

Inspekce uvádí, že na českém trhu se tedy tyto bonbóny již nevyskytují, avšak pokud je někdo ze spotřebitelů má ještě doma, inspekce doporučuje je nekonzumovat.

Melaminový skandál

Zprávy o potravinách, především mléčných, s nadlimitním obsahem melaminu, se v médiích začaly objevovat letos v září. Tehdy čínské ministerstvo zdravotnictví přiznalo, že po konzumaci sušeného mléka značky Sanlu již jedno dítě zemřelo a další desítky trpí ledvinovými kameny.

Spotřebitelé ale uvádějí, že na zdravotní obtíže po konzumaci závadného mléka upozorňují již od letošního března a novozélandský mlékárenský gigant Fonterra, hlavní investor Sanlu, na výskyt melaminu poukázal již v letos červenci. Čínské úřady dosud připustily úmrtí čtyř dětí a výskyt ledvinových kamenů u tisíců dalších.

Melamin byl později objeven v celé řadě mléčných výrobků čínských výrobců, včetně potravin s mléčným obsahem, v čokoládě, sušenkách apod.

Zhou Qing, odborník na bezpečnost potravin v Číně, uvádí, že melamin se do potravin přidává, aby vykazovaly větší obsah bílkovin. „Dodavatelé přidávají do mléka vodu, aby v něm neklesl obsah proteinu, zároveň musejí přidat i melamin,“ popisuje.

Podle tiskové zprávy provedla v Čechách potravinářská inspekce již téměř 400 kontrol, při kterých se zaměřuje na potraviny z Asie, jež obsahují mléčnou složku v jakékoliv podobě. Odebráno bylo již 19 vzorků. Výsledky jsou známy zatím u osmi z nich, kromě bonbónů White Rabbit ani jeden melamin neobsahoval.

Mluvčí inspekce Mgr. Martina Šmídtová Velké Epoše sdělila, že její úřad věnuje zvláštní pozornost všem potravinám, které obsahují jakoukoli složku vyrobenou v Číně. Soustředí se přitom na čínské tržnice, obchody a specializované prodejny s čínskými potravinami.