Hawala, system financovani terorismu, anonymni financni system, MI6, Gordon Thomas, G2 bulletin, Al-Kaida, Bin Ladin
Hlavní budova MI6 v Londýně. (Jim Bowen/Flickr.com)

Britská tajná služba MI6 odhalila, jakým způsobem byl financován atentát na hotel v Islámábádu, při kterém přišlo o život 53 lidí a jednou z jeho obětí byl i český velvyslanec. Dalších 250 lidí bylo zraněno. Terorismus je financován s pomocí stovky let starého systému převodu peněz, který se nazývá hawala. Tento systém používají muslimové na celém světě.  Peníze se neposílají, ale dají se díky síti hawalistů vybírat anonymně na různých místech na celém světě, takže neexistuje žádná stopa po bankovkách ani po převodu peněz.

Systém převodu peněz „hawala” umožnil po 11. září obrovskou podporu džihádu a to pouze díky neustálému přítoku peněz od každého muslima, který uposlechl Bin Ládinovu výzvu. Z finančního systému hawala pocházely například peněžní prostředky na pumové atentáty v Londýně, na masakr na Bali i na pumové atentáty na vlaky v Madridu – každý velký teroristický útok byl takto podporován. Při pumovém atentátu je třeba připravit sebevražedné atentátníky a koupit výbušninu. Na hotel, jako je Marriott v Islámábádu, potřebují teroristé více než 500 kg výbušniny.

CIA předpokládá, že Bin Ládin používal po 11. září hawala peníze. Díky těmto prostředkům přišly o život tisíce lidí a byly způsobeny materiální škody ve výši několika set miliónů dolarů.

Správní služby hawaly se nacházejí v centru obchodních základen, které původně založili arabští obchodníci s hedvábím na svých cestách z Číny do Evropy. Ve Velké Británii jsou údajně zprostředkovatelé hawaly v každé muslimské komunitě. Mohou to být majitelé malých krámků na rohu, taxikáři, šéfové velkých firem a dokonce i imámové, tedy učitelé koránu. Ti všichni přísahají zachování tajemství. Do uzavřeného kruhu hawalistů nesmí nikdo cizí vstoupit, ucházet se může jen ten, za koho se zaručí jiný hawalista.

Britská bezpečnostně-technická služba MI5 předpokládá, že jenom ve Velké Británii žije více než 500 hawalistů, na celém světě jich může být více než 10 000. Systémem hawala denně projdou řádově miliardy dolarů. Stovky expertů, které najala britská tajná služba MI6 spolu s ostatními tajnými službami, neúnavně pracovaly, až se jim podařilo objevit tento „stroj na obstarávání peněz“. Před systémem hawala varoval šéfa MI6 Johna Scarletta i šéfa MI5 Jonathana Evanse také bývalý šéf FBI Robert Mueller. Operace systému hawala podle něj sahají všude, kde se vyskytují muslimské komunity.

Prominent tajných služeb za prezidentství George Bushe staršího, Richard Clarke, prozradil, že tajným službám se teprve nedávno podařilo zjistit nějaké informace o aktivitách Bin Ládina, který právě s pomocí systému hawala od 11. září 2001 nashromáždil miliardy dolarů. Systém utajení ve švýcarských bankách působí při srovnání s hawalou jako „veřejné tajemství“.

Britské tajné službě MI6 se však přece jen podařilo poodhalit tajemství hawaly, když infiltrovala do muslimských komunit v Pákistánu, Indonésii, severních provinciích Číny, Jižní Americe a na Filipínách.

Dle Clarkova sdělení vedou někteří hawalisté legitimní společnosti, jiní fungují v organizovaném zločinu a provozující obchod s lidmi či s drogami. Další jsou kontrolováni muslimskými neziskovými a nevládními organizacemi. Všichni jsou mezi sebou propojeni. Investor z Al-Káidy se dostaví buď osobně, nebo se s ostatními spojí telefonem či faxem. Takovýto neregistrovaný celosvětový pohyb peněz není schopna uskutečnit žádná politická organizace na Západě.

Jonathan Evans, který se jako šéf bezpečnostně technické služby Velké Británie MI5 zabývá hlavně činností Bin Ládina, požádal své kolegy a experty na praní špinavých peněz o vypracování zprávy o kontrolních týmech tajné služby, které pracují v muslimských komunitách ve Velké Británii. V tomto dokumentu stojí: „Každá transakce končící v pokladnách Al-Káidy začíná osobou, která se snaží vyhledat nějakého hawalistu. Předá mu sumu peněz, určenou k darování a sdělí jméno a adresu příjemce. Hawalista přičte k této transferované sumě svůj poplatek, což obvykle bývá 0,5 procenta z celkové sumy. Poté zkontaktuje telefonem nebo faxem hawalistu v zemi určení a zadá svůj osobní kód, čímž vstoupí do systému. Celá operace proběhne velmi rychle a nezanechá jedinou stopu. Tento systém se opírá o velmi vysoký stupeň důvěry, což žádný formální bankovní systém nedokáže.“

Peněžní částky, nashromážděné Al-Káidou, jsou obrovské. Britská tajná služba MI6 vychází z toho, že tato teroristická organizace používá hawala peníze k tomu, aby je pomocí celosvětového bankovního systému investovala na globálních burzách.

Bývalý šéf FBI Mueller prozradil při své návštěvě Londýna šéfům britských tajných služeb, že hawala peníze byly „vyprány“ v peněžních ústavech v Káhiře, v Damašku, v Paříži, v Madridě, ve Frankfurtu, v Johannesburgu, v Hongkongu, na Taiwanu, v Rangúnu, v Tokiu, v Minsku, v Leningradě a v Bukurešti.

Poté byly „čisté“ peníze investovány na finanční burze na Wall Street, kde při opětném prodeji vynesly vysoké zisky. Expert na odhalování financování terorismu Brian McAdam říká, že se jedná o velmi rafinovanou formu praní špinavých peněz. Žádná společnost se nemůže dozvědět, odkud peníze na koupi akcií pocházejí. Ale každá velká společnost představuje pro teroristy svůdný cíl. A tak Al-Káida investuje a své zisky potom použije na atentáty, jako byl ten zářijový v Islámábádu.

Britské tajné služby zjistily s pomocí finančních analytiků, že Al-Káida má „téměř jistě” vlastní finanční experty a bankéře, což představuje velký problém. Tito odborníci jsou zřejmě podplaceni, nebo nějakým jiným způsobem donuceni k rozhýbání obrovské sumy peněz. Peníze musejí vyprat a zároveň se postarat o to, aby po elektronické transakci nezůstaly žádné stopy.

Bezpečnostní úředník amerického ministerstva financí sdělil, že bankéř, napojený na zločineckou síť, si může jménem desítek, ne-li stovek, možná dokonce i tisíce předních firem vymyslet pro každý převod peněz speciální kód. Některé kódy jsou platné jen po dobu jednoho dne a pouze na jednom určitém místě zeměkoule. Tento speciální kód umožní převod peněz, který je uskutečněný těsně před koncem otvírací doby banky na jinou renomovanou společnost na druhé straně zeměkoule, u které právě otvírací doba začíná. Bankovní elektronické převody peněz s pomocí čipů v síťové aplikaci bankovního systému je možné vysledovat ve 36 zemích. V zemích bývalého Sovětského svazu nebo v Saudské Arábii se tento čipový systém nepoužívá. A tak, aby se hawala peníze ještě lépe skryly, využije Al-Káida každou možnost a obchoduje s ruskou mafií, s kolumbijskými drogovými kartely, s čínskými triádami či s japonskou jakuzou. Ti všichni vedou legální obchodní společnosti po celém světě.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost sděluje ve své zprávě pro Bílý dům předpoklad, že v USA bylo od 11. září infiltrováno investicemi od Al-Káidy více než 3 000 firem. „Tyto investice směřují hlavně do firem působících v oblasti špičkových technologií či obrany, ale objektem velkého zájmu jsou i důležité softwarové firmy jako například Microsoft či Siemens,” konstatuje zpráva.

V době, kdy byl premiér Velké Británie Gordon Brown ještě ministrem financí, prohlásil na mezinárodní finanční konferenci ve Washingtonu (2004), že jednou z největších hrozeb, jaké Al-Káida představuje, je hrozba finanční. Tehdy také varoval šéfy bank, že je navýsost důležité odstranit pronikání Al-Káidy do světa obchodu, a to přímo od kořene.

© G-2 Bulletin, Washington D. C./USA a Gordon Thomas

Gordon Thomas je mezinárodně uznávaný specialista na problematiku tajných služeb a autor knihy „Secrets & Lies: A History of CIA Mind Control and Germ Warfare“ (Octavo Editions, USA). Pravidelně publikuje v internetovém G2 Bulletinu.

Článek v němčině