Kanadský premiér Stephen Harper ocenil v blahopřejném dopise, zaslaném Divine Performing Arts. (whitehouse.gov/publicdomain)
Kanadský premiér Stephen Harper ocenil v blahopřejném dopise, zaslaném Divine Performing Arts. (whitehouse.gov/publicdomain)

Do Toronta zavítala čínská kulturní show, která chce oslavit čínské tradice a předvést a připomenout hlubokou, pět tisíc let starou kulturu.

To, co newyorská společnost Divine Performing Arts ukazuje ve svém představení Mid-Autumn Spectacular, nemohli (a nemohou) vidět ani ti, kdo v Číně žijí.

Jde totiž o návrat k hodnotám čínských tradic, které od dob kulturní revoluce Čínská komunistická strana vehementně popírá. Následkem několika progresivních marxistických kampaní v čínské moderní historii byla původní kultura „Říše středu“ de facto vyhlazena.

Hluboce ovlivněna buddhismem, taoismem a konfucianismem, utvářela kultura v Číně vnitřní myšlení lidí. Její přirozené hodnoty - zdvořilost, dobrota a úcta, ale nebyly a nejsou přijatelné pro ateistické a absolutistické uvažování komunistického režimu.

S posláním přivést na jeviště díla „dokonalé krásy a dobroty“ se Divine Performing Arts nezaměřují pouze na ukázku toho nejlepšího z vnější krásy prastaré čínské kultury, ale také na její vnitřní přednosti.

Formou čínského klasického tance, zpěvu a instrumentální hudby chce soubor upoutat smysly diváků a dotknout se jejich srdcí. Od chvíle, kdy začal v roce 2004 vystupovat s představením Spectacular, získal vysoká hodnocení od diváků všech věkových kategorií, národností a profesí. Jen za poslední rok vystupovala společnost před necelým půl milionem diváků na čtyřech kontinentech.

„Představení má velkou hloubku a obsahuje mnoho významů. Berou to velmi vážně a je to na pohled krásné,“ tak zhodnotila lednové přestavení Spectacular v Torontu bývalá primadona Kanadského národního baletu Vanessa Harwoodová.

Starosta Ottawy Larry O’Brien nazval Spectacular „ohromujícím, podivuhodným a vizuálně překrásným“. Mnoho dalších hodnostářů i umělců nadšeně aplaudovalo vysoké umělecké úrovni představení. Kanadský premiér Stephen Harper ocenil v blahopřejném dopise, zaslaném Divine Performing Arts, zejména „škálu barev, ručně vyráběné kostýmy, vytříbenou choreografii a výjimečnou hudební kompozici“.

Mísením silného výrazu západních dechových a strunných nástrojů s jemnými tóny tradičních čínských instrumentů vytváří orchestr souboru Divine Performing Arts harmonii plných, vzrušujících tónů. Hraje převážně originální skladby, které v osobitých aranžmá doprovázejí půvabné pohyby tanečníků.

Představení Spectacular pro rok 2008 zprostředkovalo prostřednictvím tanců jako Dámy mančuriánského dvora, Bubeníci z dynastie Tang či Příběh Měsíční paní divákům návštěvu starobylých čínských dynastií.

Vystoupení jako Vyrůstající lotos a Síla uvědomění popisující pronásledování Falun Gongu v Číně zase pojmenovala nelichotivé podoby současné Číny. Nespravedlnost, kontrastovaná s principy pravdy, soucitu a snášenlivosti, se dotkla srdcí mnoha diváků.

„Konečně představení, které má jasnou zprávu pro lidi, zprávu, kterou by všichni měli slyšet,“ říká Raven Blackwell, která představení viděla v kanadském Edmontonu. „Měj soucit se svým bližním. To by lidé měli pochopit a poslechnout.“