Mnoho povyku pro nic. Tak by se asi nejlépe dal charakterizovat protest sedmi příznivců krajně pravicové Národní strany, který se včera krátce před polednem uskutečnil v Brně. Před brněnskou mešitou na Vídeňské ulici si dalo sraz několik členů Národní strany, kteří na neohlášené akci přišli vyjádřit svůj nesouhlas s pronikáním islámu do Česka a protestovat proti smrti diplomata Ivo Žďárka, který zahynul při sobotním teroristickém útoku v pákistánském Islamabádu.

„Jen jsme se stavili na oběd“

V deštivém dni se protestujících sešlo méně než novinářů a policistů. Očekávané plamenné projevy se nekonaly. Někteří z protestujících dokonce tvrdili, že jsou tu náhodně, že se v Brně „stavili na oběd“ před volebním mítinkem v Ostravě, což vyvolávalo rozpačité reakce v řadách přítomných novinářů, policistů i členů muslimské komunity. Protestu se účastnil i místopředseda strany Jan Skácel, který v rozhovoru s novináři hájil protiislámské postoje. Krátce nato členové strany nabídli přítomným informační letáky a po malé diskusi s novináři se po rozešli. Akce netrvala ani čtvrt hodiny.

Ať se muslimové omluví za smrt velvyslance

Protest Národní strany byl namířen proti pronikání islámu do České republiky. Za cíl protestu si příznivci Národní strany vytýčili, aby se muslimové z místní islámské komunity distancovali od pumových atentátníků a omluvili se za smrt českého velvyslance v Pákistánu. Paradoxem však zůstává, že muslimská komunita v České republice bezprostředně po tragické události v Islamabádu, spojené se smrtí velvyslance Žďárka, vyjádřila jeho rodině upřímnou soustrast a distancovala se od sebevražedných útoků.

-ber-