Den bez aut, v Brne byla hromadna doprava zdarma, cyklojizdna, Hnuti Duha, Bycibo, Deti zeme
V pátek proběhla v Brně již po šestnácté cyklojízda organizovaná Hnutím Duha, Klubem Bicybo a Dětmi Země. (Foto: Miroslav Patrik/Děti Země Brno/www.detizeme.cz)

Koncem září oslavili ekologicky smýšlející lidé Den bez aut. Ten je součástí Evropského týdne mobility a pravidelně ho pořádá Evropská komise ve spolupráci s českým ministerstvem životního prostředí. Kromě osvětových akcí, besed a soutěží mohli lidé v Brně využít i možnost cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma – bez postihu za „černou jízdu”. Mnozí tak alespoň symbolicky přispěli ke zlepšení životního prostředí.

Čistý vzduch všem

Evropská města, která se letos k akci připojila, si kladla za cíl upozornit na nežádoucí nárůst automobilové dopravy v městských aglomeracích a s tím související zátěž životního prostředí. O tom vypovídal i letošní slogan: „Čistý vzduch všem”.

Domácí města a obce si Den bez aut připomínaly různě. Většinou se organizátoři snažili veřejnosti ukázat možnosti a výhody udržitelných druhů dopravy. Ulice by podle nich měla být vnímána jako místo života a setkávání, nikoli výhrůžně houkajících klaksonů a hysteriky ječících pneumatik. Každé z měst, zapojených do projektu Evropského týdne mobility a Dne bez aut, by mělo uzavřít část svých ulic automobilové dopravě a zároveň uspořádat aktivity spojené s osvětou a zábavou. Evropský den mobility zorganizovala Evropská komise poprvé v roce 2000, Den bez aut se koná od roku 2002.

Pěší túry i jízdy historickou tramvají…

Od 16. - 22. září 2008 probíhaly po celé Evropě aktivity, které měly poukázat na alternativy přebujelé automobilové dopravy. Šlo o dopravně-bezpečnostní akce pod vedením městské policie, pěší výlety pro veřejnost, cyklojízdy či jízdy historickými tramvajemi. V Brně a některých dalších městech se mohli cestující svézt hromadnou dopravu zdarma.

Cyklojízdu zakončil performer Petr Váša

V pátek proběhla v moravské metropoli již po šestnácté cyklojízda organizovaná Hnutím Duha, Klubem Bicybo a Dětmi Země. Zúčastnilo se jí 75 cyklistů, kteří projeli napříč městem, aby upozornili na negativní vlivy automobilové dopravy, nedostatek cyklostezek, rušení přechodů pro chodce a další problémy související s expandujícím automobilismem. Jako host vystoupil na brněnském Moravském náměstí legendární zpěvák a představitel fyzického básnictví Petr Váša.

O dopadu akce v praktickém životě ovšem zapochybovali nejen novináři, ale i příslušníci dopravní policie. „Provoz je stejný jako v normální všední den, žádný úbytek aut na silnicích nevidíme,“ uvedla pro Brněnský deník mluvčí brněnské policie Andrea Procházková.