Image
Vojáci nesou rakev s ostatky českého diplomata Ivo Žďárka. Velvyslancovy pozůstatky byla včera ve večerních hodinách vyloženy na ruzyňském letišti. Žďárek tragicky zahynul v sobotu při sebevražedném bombovém útoku na hotel Marriot v pakistánském Islamabádu. Spolu s ním v budově hotelu zahynulo nejméně 52 osob. (AP Photo/Petr David Josek)

Tělo českého velvyslance Ivo Žďárka, který zahynul v důsledku bombového útoku na hotel Marriot v pakistánském Islambádu, bylo v pondělí 22. 9. dopraveno do České republiky.

Speciál s  ostatky českého diplomata přistál na ruzyňském letišti před devátou večer, komorního smutečního ceremoniálu na letištní ploše se zúčastnil prezident Václav Klaus, předseda vlády Mirek Topolánek a první náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar.
Po dohodě s rodinou zesnulého velvyslance byl tento ceremoniál nepřístupný zástupcům médií.

Smrt českého velvyslance byla tragická v mnoha ohledech. Žďárek (který byl ve funkci teprve krátce) přežil samotný výbuch, při kterém sebevražedný útočník odpálil nákladní vůz se 600 kilogramy výbušniny. Osudnou se mu stala až následná exploze plynu ve zdemolované budově.

Soustrast příbuzným vyjádřil telefonicky z New Yorku český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „S hlubokou lítostí jsem přijal zprávu o tragickém úmrtí našeho velvyslance v Pákistánu pana Iva Žďárka. Jeho smrt svědčí o tom, že se nás teroristé snaží zasáhnout na nejcitlivějších místech. Velvyslanec Žďárek statečně plnil všechny své úkoly v těch nejsložitějších a nejrizikovějších podmínkách. Jeho skon je pro nás zavazující: nesejdeme z cesty, zlu budeme čelit a bojovat s ním.“

Zdroj: www.mzv.cz