Za rudou zdi, Beyond the Red Wall, dokument CBC o pronasledovani Falun Gongu v Cine, David Kilgour, Kunlun Zhang, Jiang Zemin
Za rudou zdí. Filmový dokument kanadské vysílací společnosti CBC rozkrývá pozadí pronásledování Falun Gongu. (Screenshot – B.R.W.)

Režie: Peter Rowe
Žánr: filmový dokument kanadské společnosti CBC
Název: Beyond the Red Wall - The Persecution of Falun Gong („Za rudou zdí – pronásledování Falun Gongu“), 2007

Sledujte online:Za rudou zdí - Beyond the Red Wall

Píše se začátek roku 1999. Stoupající popularita a vysoký počet příznivců Falun Gongu začínají být předmětem znepokojení čínského režimu. Hlavním původcem neklidu je tehdejší čínský prezident Ťiang Ce-min; ten se podle názoru Cliva Ansleye, prezidenta Koalice za vyšetření pronásledování Falun Gongu, stal ohledně Falun Gongu „extrémně paranoidním“.

Ťiang Ce-minova kampaň proti Falun Gongu

Čínský režim začal v roce 1999, pod vedením prezidenta Ťiang Ce-mina, podnikat kroky proti existenci Falun Gongu. 25. dubna 1999 došlo k pokojnému shromáždění asi 10 000 stoupenců praxe před sídlem vlády v Pekingu. Manifestace měla úřadům ukázat nenásilnou povahu Falun Gongu, jeho stoupenci chtěli také shromážděním upozornit na obtěžování jejich skupiny. Podle reportéra The Wall Street Journal Iana Johnsona dav, který se dokázal pod vševidoucím radarem úřadu Veřejné bezpečnosti shromáždit ve velmi krátkém čase, vyděsil nejvyšší kruhy komunistického vedení. Pokojný apel otřásl funkcionáři na nejvyšších postech strany.

Na osobní příkaz Ťiang Ce-mina „vymýtit“ Falun Gong začalo 20. července 1999 celostátní pronásledování této praxe. Byl ustanoven takzvaný Úřad 610, který měl nastalosti řízení celé kampaně proti Falun Gongu. Následovalo masové zatýkání kontaktních osob (koordinátorů cvičebních míst) a stoupenců Falun Gongu po celé Číně. Média zahájila intenzivní propagandistickou kampaň. Ta se rozeběhla nejen v pevninské Číně, byla vyvážena také do zámoří. Na přelomu let 1999/2000 všechna světová média opakovala oficiální agenturní zprávy diktované Čínskou komunistickou stranou. V té době téměř nikdo na Západě neměl jasno, co vlastně Falun Gong je. Stopy zkresleného pohledu na Falun Gong se dodnes zachovaly například v popiscích u dobových fotografií v archivech agentury Reuters. V srpnu 1999 začaly z pevninské Číny přicházet další znepokojivé zprávy. Popisovaly bití, mučení a úmrtí stoupenců Falun Gongu ve vazbě.

V době, kdy perzekuce začala, vyhlásila komunistická strana, že Falun Gong definitivně potlačí do tří měsíců. Pronásledování praxe trvá již devět let. Guo Goting, čínský právník, hájící praktikující Falun Gongu, to vysvětluje takto: „Falun Gong není pouze cvičební systém pro udržení fyzického zdraví; je to druh víry, vyznání a nikdo nemůže zničit něčí víru,“ říká Guo. „Proto je pro komunistický režim nemožné Falun Gong zničit.“

Vykoupení z čínského vězení

Za rudou zdi, Beyond the Red Wall, dokument CBC o pronasledovani Falun Gongu v Cine, Kunlun Zhang
Kunlun Zhang - umělec praktikující Falun Gong, vězněný v Číně. (Screen shot – B.R.W.)

„Odsoudili mě ke třem letům v pracovním táboře. Život tam je jako pobyt v doupěti nestvůr, ale mučení nás nemůže změnit,“ vypovídá Kunlun Zhang, sochař a výtvarník praktikující Falun Gong, který byl zatčen a zadržován v čínském vězení.

Dokument popisuje proces Zhangova zatčení během jeho návštěvy v Číně v červenci 2000. Byl odsouzen bez řádného soudního řízení ke třem rokům vězení v pracovním táboře. Zde zažil bití, opakované mučení elektrickým proudem a různé metody vymývání mozku. Podle Zhangových slov to všechno byly jen neúspěšné pokusy, které ho měly donutit vzdát se víry.

Zhang Kunlun popisuje některé z útrap, kterými procházel on a jeho spoluvězni: „Zažil jsem mučení elektrickými obušky, používali na mě dva najednou. Bylo to extrémně bolestivé. (…) Ve stejném táboře byl se mnou i postarší učitel. Umístili ho do železné klece, ruce mu těsně svázali za zády, takže se nemohl hýbat tak, jak jsem to později vymaloval na obraze. Pak k němu poslali kriminálníka s jedovatým hadem, který ho kousnul do krku. Později si dokonce z toho místa vyňal hadí zub, který zůstal v ráně. Jako praktikující měl nezvyklou odolnost.”

Poslanec kanadského parlamentu Irvin Cotler (později kanadský ministr spravedlnosti) se spojil s obhájci lidských práv a Amnesty Internacional. Společným úsilím se jim podařilo dosáhnout osvobození Zhanga z čínského vězení. Byl velmi obtížné dosáhnout umělcova propuštění, přesto, že je kanadským občanem a bývalým hostujícím profesorem McGillské university. Ze Zhangova uvěznění se stal slavný soudní případ. Profesor Zhang se v roce 2001 bezpečně vrátil zpět do Kanady.

Hovoří vyšetřovatel odebírání orgánů

Za rudou zdi, Beyond the Red Wall, dokument CBC o pronasledovani Falun Gongu v Cine, David Kilgour
David Kilgour - bývalý kanadský prokurátor a státní tajemník pro Asii a Tichomoří (Screen shot – B.R.W.)

V poslední třetině dokumentu se Rowe zaměřuje na podezření o státem řízeném odebírání tělesných orgánů praktikujícím Falun Gongu, které údajně pokrývá velké procento poptávky rostoucího transplantačního průmyslu. Právě tato podezření podnítila celosvětovou diskuzi, zda je Peking tím správným místem pro konání olympijských her. Clive Ansley, kanadský právník, který praktikoval právo v Číně, přirovnává olympiádu v Pekingu k berlínské olympiádě v roce 1936, jež byla zneužita k oslavování Hitlerova režimu.

David Kilgour, spoluautor Krvavé sklizně, vyšetřovací zprávy o násilném odebírání orgánů praktikujícím Falun Gongu, vypráví v dokumentu o svém vyšetřování. Popisuje, jak personál čínských nemocnic v telefonních rozhovorech otevřeně připouští, že má „poskytovatele z řad Falun Gongu“, okamžitě dostupné jako zdroj pro komerční transplantace.

Průměrné čekací doby, nutné pro sehnání odpovídajícího orgánu pro transplantace se postupně objevují na obrazovce: Kanada 2555 dní; Velká Británie 1095 dní; Spojené státy 1825 dní; Čína 15 dní.

Kilgour varuje, že desetitisíce stoupenců Falun Gongu neměly takové štěstí jako Zhang Kunlun a zůstávají v bezvýchodné situaci; za mřížemi čínských věznic, pracovních táborů, detenčních center a psychiatrických klinik.

První část recenze...

Citáty z filmu...

Zdroj: Mazalien.com, dokument Beyond the Red Wall - The Persecution of Falun Gong