Dveře Černínského paláce budou dokořán otevřeny v neděli 14. září 2008. Gigantická stavba naproti pražské Loretě je sídlem Ministerstva zahraničních věcí ČR, jde o skvost pražské i evropské barokní architektury.

Návštěvníci budou moci nahlédnout do nejzajímavějších a nejcennějších prostorů paláce, včetně bytu bývalého ministra zahraničí Jana Masaryka a palácové zahrady. „Masarykův byt sice komunisté vyrabovali, přesto je tu stále k vidění původní koupelna a Masarykovo „americké“ rádio,“ říká historik a znalec Černínského paláce Robert Janás. Na otázku Velké Epochy, kam by on vzal své známé v rámci dne otevřených dveří, odpovídá: „Samozřejmě bychom si šli prohlédnout obří Reinerovu fresku nad centrálním schodištěm. Možná bychom obešli budovu a postupně se pokochali šesti gobelíny znázorňujícími roční období, jenž pocházejí přímo z majetku šlechtického rodu Černínů. Velikým půvabem oplývají také tzv. salónky, které po první světové válce vkusně vybavil a zařídil výtvarník Stretti-Zamponi.“

Prvotní myšlenka postavit v blízkosti Hradčan dům palácového typu vznikla v hlavě hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic (1628-1682). Ve své době byl významným diplomatem, který doufal v kariéru u vídeňského dvora. Ta se však nezdařila, a tak se po návratu do rodných Čech rozhodl pro jistou kompenzaci – postavit si zde ohromující palác.

Černínský palác, patrně největší barokní stavba palácového typu v Praze, hledala svůj architektonický vzor ještě v manýristických palácových budovách severní Itálie.

Černínové se výstavbou paláce tak zadlužili, že zpočátku stavbu pronajímali. Výstavba paláce, která začala za raného a skončila za vrcholného baroka, se protáhla až do roku 1723.

Na prohlídkové trase se návštěvníci seznámí i s výstavami, které jsou malou ukázkou aktivit připravovaných pro předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v prvním pololetí roku 2009. Prohlídková trasa trvá zhruba 60 minut, přičemž návštěvníci mohou po libosti fotografovat i filmovat.

Každoročně aktualizovaná výstava „Cena Gratias agit“ přiblíží osobnosti a organizace, které tuto cenu obdržely od ministra zahraničních věcí jako výraz poděkování a uznání za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Černínský palác bude přístupný veřejnosti v neděli 14. září 2008 od 9.00 do 16.00, zahrada od 9.00 do 18.00. Do zahrady je možné vstoupit buď samostatným vchodem nebo průchodem z Černínského paláce.

Z bezpečnostních důvodů nebude umožněn vstup osobám s velkými zavazadly a kočárky. S ohledem na omezené parkovací možnosti v okolí Černínského paláce (Loretánské náměstí 5) je návštěvníkům doporučeno cestovat MHD. Zdravotně postižení občané se mohou přihlásit u pořádkové služby, která zajistí parkování a individuální prohlídku.