kosmetika z ruzi, ruzovy olej, ruzovy ocet, vonny polstarek s ruzemi, ruze
Už pouhý pohled na vznešenou královnu květin nám ukazuje, jaký je standard krásy. (John Nyberg/SXC)

Růže změkčuje kůži, něžně ji ošetřuje a obnovuje tělesnou harmonii. Ve velmi hodnotných produktech na pěstění krásy je obsažen (cenný a jinak téměř nedostupný) přírodně čistý, éterický růžový olej. I vy si můžete doma vyrobit vysoce hodnotný kosmetický produkt - ocet z růžových květů, který dokonale zregeneruje povrch vaší pokožky. Použitím pleťové vody, vyrobené z růží, se zharmonizuje a prosytí barva vaší pleti.

Než se však dostaneme k růžovému snu, dám vám tip na aromaterapeutickou senzaci. Lehce vyplněný polštářek, který si můžeme ve spánku položit pod hlavu nebo si z něj udělat „brýle na spaní“.

Každý člověk do svého polštářku ocení jinou výplň. Jedna všeobecně oblíbená náplň se skládá z okvětních lístků růže, ze špaldové pšenice a měsíčku lékařského. Mužům tradičně prospívá máčka (Eryngium), známé afrodisiakum, nazývané též kouzelný kořen lásky. Špaldový polštář před použitím promněte, aby se uvolnily éterické oleje. Je dokonce vhodné ho krátce nahřát v mikrovlnce. Polštář vložte do ušitého látkového povlaku a buď na něm spěte (prospíte se do růžových časů) nebo jej zlehka položte na své unavené a podrážděné oči (účinek bylin je krásně utiší).

Do uklidňujícího polštářku můžeme přidat chmelové šišky, které uvolňují napětí a podporují spánek. Jejich aroma ale prosím raději předem odzkoušet, pro citlivé nosy mohou vonět příliš silně. Pokud je na vás vůně chmelu příliš razantní, levandule vás uspí také, stejně uklidňujícím a uvolňujícím způsobem.

A nyní zpátky k růžovému zázraku. Od zimy popraskanou, suchou kůži či náročnou, zralou pokožku je možno zklidnit a hýčkat éterickým růžovým olejem. Kapku oleje přidáme pipetou do jedné porce aloe vera (šťávy nebo gelu) a promícháme, potom opatrně a trpělivě vmasírujeme do pokožky. Zatímco aloe vera léčí malé prasklinky a drsná místa namáhané kůže, růžová esence intenzivně vyživuje pokožku.

kosmetika z ruzi, ruzovy ocet
Růžový ocet. (Shenghung Lin/Flickr.com)

A slibovaný recept na růžový ocet? Plnou hrst voňavých okvětních lístků růže (z lékárny nebo z čerstvých, nestříkaných květů) oddělte od stonku a přidejte do jednoho litru ohřátého světlého octu. Máte-li citlivou pokožku, použijte jako základ bílý rýžový ocet. Nádobu uzavřete a postavte ji na tmavé místo s mírnou teplotou. Jednou za den ji protřepejte. Po dvou týdnech vyždímejte a odstraňte lístky a ocet z květů přelijte do čisté láhve. Pro jemnou pleť můžeme smíchat jeden díl růžového octa s jedním dílem růžové vody (k dostání v lékárně nebo orientálním obchodu), čímž docílíme obzvláště jemného roztoku.

Ocet nanášíme po koupeli. Také čerstvě umytým vlasům svědčí opláchnutí octem z růžových květů. Uzavře se tím vnější vlasová vrstva, pokožka se vyživí a povzbudí. Protože ocet neobsahuje žádné silikony, které se nacházejí v mnoha vlasových produktech, nepokrývá ani nedusí pokožku hlavy. Některé problémy - lupy nebo neharmonická kůže - proto při pravidelném užívání samy mizí.

Mastné a nečisté pleti prospívá vnitřně i z vnějšku aplikovaný čaj z okvětních lístků růže. Při vnitřním užívání pročišťuje krev, naneseme-li na očištěný obličej nálev z čaje, vyjasní naši pleť. Vyzkoušet můžete také pitnou kůru z pampeliškového nebo kopřivového čaje, dva až čtyři týdny by měly stačit. Užívání těchto rostlin na jaře rozjasní vaše vlasy a pleť.

Článek v němčině