Nejslavnejsi cinsky pravnik nazivu, Gao Zhisheng, Kao C-seng, Svedomi Ciny, informace o muceni vezneneho advokata za lidska prava
Po deseti měsících věznění první důkaz o tom, že je světoznámý právník naživu. (Foto: NTDTV)

Čtyři dny před začátkem olympijských her v Pekingu oznámilo čínské rádio Sound of Hope („Hlas naděje“, sídlem v USA) zprávu o tom, že obhájce lidských práv Kao Č’šeng je naživu.

Čínský prominentní obhájce lidských práv Kao Č’šeng, svými sympatizanty nazývaný také „Svědomí Číny“, zmizel 22. září minulého roku a od té doby byl nezvěstný. Krátce před svým zatčením zaslal otevřený dopis adresovaný Senátu a Sněmovně reprezentantů Spojených států, ve kterém mimo jiné napsal: „Násilné vysídlování, ilegální zatýkání, pronásledování lidí žádajících pomoc státu a v neposlední řadě utlačování věřících lidí – to vše se děje pod zástěrkou úspěšnosti olympijských her.“

Tento jasný a kritický postoj k olympijským hrám vedl deset dní po zveřejnění tohoto dopisu k zatčení Kao Č’šenga v jeho pekingském bytě. Byl převezen na neznámé místo a od té doby byl nezvěstný. Poslední důkaz o tom, že Kao je naživu, poskytnul v říjnu 2007 (rovněž uvězněný) aktivista zabývající se problematikou AIDS Hu Jia. Ten uvedl, že Kao mu telefonoval z provincie Shaanxi. Hu interpretoval tento hovor Velké Epoše (Epoch Times) takto: „To, že policie dovolila Kaovi, aby mi zavolal, mělo především jeden důvod: chtěli utlumit snahy, podniknuté zvenčí na jeho záchranu.“

Nejslavnejsi cinsky pravnik nazivu, Gao Zhisheng, Kao C-seng, Svedomi Ciny, informace o muceni vezneneho advokata za lidska prava
Kao se svou rodinou. (Velká Epocha)

Nyní tedy stanice Sound of Hope zaznamenala první signál, že Kao a jeho rodina jsou naživu. „Kao s rodinou byli před nedávnem vyvezeni z Pekingu, aby v době olympijských her nedocházelo k „nehodám“,“ sdělil rádiu informátor, který z bezpečnostních důvodů zůstal v anonymitě. Úryvky telefonního rozhovoru s informátorem stanice Sound of Hope vzápětí odvysílala.

Informátor dále sdělil, že právník byl ihned po svém zatčení odvezen na utajené místo, kde byl déle než dva měsíce nepřetržitě mučen. „Mučení a týrání Kaa bylo nepředstavitelné,“ vypověděl informátor. „Svlékli Kaa do naha a na podlaze ho několik osob mlátilo elektrickými obušky. Bití bylo na denním pořádku a kromě toho mu byl odpírán spánek.“

Nejslavnejsi cinsky pravnik nazivu, Gao Zhisheng, Kao C-seng, Svedomi Ciny, informace o muceni vezneneho advokata za lidska prava, kniha, Nadeje Ciny

Německý překlad autobiografie Kao Č'-šenga: Za Čínu spravedlivější (Naděje Číny)

Život a boj právníka v největším komunistickém státě

Před dvěma týdny vyšel německý překlad autobiografie čínského disidenta a obhájce lidských práv Kao Č'-šenga. Kniha odhaluje jeho neohrožené zastupování bezbranných a utlačovaných skupin a jednotlivců v Číně, ale i nový druh nezákonností, které legalizovala a uskutečňuje Čínská komunistická strana. (Thomas Kalmund)

 

Podle informátora chtěli policisté Kaa donutit k napsání hanlivého článku o Falun Gongu a jeho zakladateli, Kao totiž v listopadu 2005 apeloval v otevřeném dopise adresovaném předsednictvu komunistické strany za ukončení pronásledování a mučení stoupenců Falun Gongu. Dále od něho požadovali, aby psal pochvalné články o Čínské komunistické straně.

„Kao nepřistoupil na žádný kompromis se svými trýzniteli,“ řekl informátor. „Mučení, kterému byl vystaven, otřásalo i samotnými jeho vykonavateli. Jeho neochvějná statečnost budila u mnoha zúčastněných policistů velkou úctu.“

„Takové mučení si nedovede nikdo ani představit“, opakoval informátor několikrát za sebou. „Metody, jakými byl Kao mučen, se podobají těm, které jsou používány na lidi z Falun Gongu“, doplnil. „Při určitém druhu ponižování se mučený pomalu začíná cítit spíš jako zvíře než člověk. Proto se Kao několikrát pokusil spáchat sebevraždu.“

Rádio Sound of Hope bylo s Kao Č’šengem v kontaktu již dříve. V květnu 2004 uvedlo ve svém programu „Liang Cai Yi Tang“ první exkluzivní interview s ním. Od té doby odvysílala stanice Sound of Hope ve svém programu více než deset rozhovorů s Kaem na různá témata. V  těžké době, kdy byl Kao držen v domácím vězení a jeho rodina čelila neustálému obtěžování agenty, s ním byl moderátor programu téměř denně v kontaktu a pravidelně vysílal poznámky z Kaova deníku, aby jemu i jeho rodině zajistil díky mediální pozornosti určitou ochranu.

Výňatky z Kaova deníku vyšly také v jeho nově vydané autobiografii v němčině „Chinas Hoffnung“ (Naděje Číny).

Další informace v němčině na adrese: www.Gao-Zhisheng.de

Článek v němčině