Mumie: Hrob Draciho cisare, recenze na film, Mumie 3, Rob Cohen, Jet Li, Brendan Fraser, Maria Bello, Luke Ford, recenzie-na-epoche
Jak nalézt Shangri-la. (TheMummy.com)

Žánr: akční/dobrodružný
Režie:
Rob Cohen

Mumie - pozvánka do kina

Legenda  

V Číně se vypráví pověst o Rudém draku, zlu, které trýzní lidské bytosti. V prastaré Číně existoval v období Válčících států krutý císař, který dobýval zemi a bral si lidské životy. Právě on byl zřejmě inspirací pro postavu Dračího císaře.

Dějová linie

Mumie: Hrob Draciho cisare, recenze na film, Mumie 3, Rob Cohen, Jet Li, Brendan Fraser, Maria Bello, Luke Ford, recenzie-na-epoche, terakotova armada
Terakotová armáda. (TheMummy.com)

Děj filmu je ryze akční a poněkud předvídatelný – sled událostí vede k probuzení mumie Dračího císaře. Toto spojení zla lidského (dávný panovník) a zla nadpřirozeného (drak) nakonec vzkřísí vojáci, společenští odpadlíci, kteří se sami pasují do role přisluhovačů a nabídnou Dračímu císaři své služby i svoje životy. Jakmile je probuzen, jedni se ho snaží dosadit na trůn a druzí vrátit zpět do propadliště dějin, což vytváří různé akční střety a bojové scény. Mumie 3 je sérií scén, které nejsou zrovna geniálně propracované, ale plynule a docela vtipně na sebe navazují. Některé záběry působí poněkud nedokončeně, ale poněvadž střihači divákovi předhazují jednu scénu za druhou, tak to publikum, které se přišlo pobavit, přestane vnímat. Dojem, jaký Mumie zanechá: jde o dynamickou a téměř nepřetržitou akci. O hlubších věcech za legendou terakotové armády, rudým drakem nebo bájnou Shangri-la - ke které John Hannah (Johnatan, bratr Evelyn) řekne pouze tolik, že mu tam chybí „kasino“ - se ve filmu mnoho nedozvíte.

Zvláštní efekty

Mumie: Hrob Draciho cisare, recenze na film, Mumie 3, Rob Cohen,  Michelle Yeoh, recenzie-na-epoche
Čarodějka. (TheMummy.com)

Digitální dílna pracovala naplno, zvláště, jde-li o armádu kostlivců, terakotové válečníky, himalájského sněžného muže Yettiho a nějaké ty exteriéry. Animace císařovy mumie ale ubírá Jetovi Li prostor pro jeho herecký výkon. Myslím, že by ho diváci ocenili více než počítačovou zombie, která Jeta dubluje přes polovinu celého příběhu. Kromě podařené animace kostěné knihy jsou efekty použity hlavně pro bojové scény. Je ale otázka, co budete dělat, až vás scény na sebe útočících armád a po sobě střílejících dobrodruhů nasytí. Stěží pak najdete na nové Mumii hlubší myšlenku či materiál k přemýšlení.

Postřehy

Mumie: Hrob Draciho cisare, recenze na film, Mumie 3, Rob Cohen, Jet Li, recenzie-na-epoche
Dračí císař v doprovodu úředníků. (TheMummy.com)

Způsob střihu, kdy do diváka filmaři „praží“ jednu scénu za druhou a film na několik desítek minut připomíná reklamní upoutávku, sice snímku dodává svižný krok, přitom ale ubírá jednotlivým scénám na přesvědčivosti a jejich atmosféra postrádá společný kontext. Vyznění jednotlivých scén není úplně pravděpodobné a dotažené do konce, zato však přicházejí ve velkém tempu a množství, což filmoví „hladovci“ pravděpodobně ocení.

Čarodějka

Čarodějka (Michelle Yeoh), pomocí znaků vyrytých do kostí a svázaných do podivné knihy, přináší císaři to, po čem touží – nesmrtelnost. Císař však má černé srdce a podlou povahu, opomíjí sliby, které dal a bere životy nevinným. Požehnání nesmrtelnosti se mu tak stane kletbou. Na dlouhé věky se spolu s celou svojí armádou promění v kámen.

Dračí císař

Mumie: Hrob Draciho cisare, recenze na film, Mumie 3, Rob Cohen, Isabella Leong, recenzie-na-epoche
Dcera nesmrtelné čarodějky. (TheMummy.com)

Krutovládce, kterého ztvárnil Jet Li, je velmi zajímavá postava, už proto, kdo ji hraje. Jet totiž nedokáže úplně zapřít svoje kladné stránky a přestože hraje jasného záporňáka, prodírá se na povrch jeho pozitivní charisma a specifická osobitost.

Lin & Alex

Velmi dobře podané postavy, jejichž výkony a přesvědčivost vynikají více, než výkony hlavního hrdiny a hlavy rodiny (Brandan Fraser), což je možná záměr. Nesmrtelná dcera generála Lin (Isabella Leong) a mladý Alex (Luke Ford) jsou osudovou dvojicí a od začátku filmu je na hercích vidět, že jejich vztah by mohl pokračovat i mimo filmové plátno.

Mumie: Hrob Draciho cisare, recenze na film, Mumie 3, Rob Cohen, Luke Ford, Alex, recenzie-na-epoche
Alex O’Connell. (TheMummy.com)

Rick & Evelyn

Manželský pár hrdinů předchozích dílů ustupuje do pozadí a do popředí se dostává dobrodružství samo. Brendan Fraser je jako otec vedle Luka Forda trochu nepřesvědčivý, jejich příbuzenský vztah je těžko uvěřitelný. Luke působí daleko dospělejším, rozvážnějším a klidnějším dojmem. Rick vedle něj vypadá trochu jako šílenec, jehož syn dospěl více, než otec, což mohlo být řešeno a zahráno lépe. Evelyn (Maria Bello) přináší do filmu pohodu a klidnou atmosféru milující, vyrovnané matky a nastávající tchýně.

Proč na Mumii zajít  

Mumie: Hrob Draciho cisare, recenze na film, Mumie 3, Rob Cohen, Maria Bello, recenzie-na-epoche
Evelyn Carnahan O'Connel. (TheMummy.com)

Každý film je do jisté míry výrazem svojí doby a ať už zajdeme na cokoliv, může nám to říci nebo pomoci pochopit něco o nás samotných a prostředí, ve kterém žijeme. U Mumie 3 to zaručeně nebude tak snadné, ale přesto, závěrečná scéna, kdy se Brendan Fraser a Luke Ford s Rudým drakem definitivně vypořádají, má něco do sebe :-).

Trailer