vystava vlnarstvi a soukenictvi v Evrope, muzeum v Jihlave
Výstava o vlnařství je doplněna trojrozměrnými předměty z muzejních sbírek. (Zdenka Danková / Velká Epocha)

Nepřeslechli jste se. Výstava není o vinařství, ale o vlnařství a soukenictví, o vlně jako látce na šaty. Evropská výstava o soukenictví a vlnařství na jihlavské radnici potrvá ještě do konce srpna. Na vernisáži počátkem léta ji svou přednáškou uvedl profesor Gérard Gayot z Université Charles de Gaulle Lille.

Vlnařská centra Evropy - Od počátků do 20. století - tak zní název výstavy. Jihlavě je věnována část výstavy, která zachycuje vývoj jihlavského soukenictví od jeho počátků ve středověku, přes jeho vrcholné fáze ve druhé polovině 16. a druhé polovině 18. století. Také zaznamenává období úpadku po třicetileté válce a potom v polovině 19.století. Ukazuje rovněž pokusy o manufakturní výrobu v soukenictví a dokumentuje tovární výrobu sukna. Ta se začala prosazovat v blízkém i vzdálenějším okolí Jihlavy - v Heleníně, malém Beranově, ve Starých Horách, v Hodicích, Třešti nebo Batelově - od druhé poloviny 19. století.

Protože rok 1783 znamenal pro královské město Jihlavu konec dolování, stříbrné žíly už nebyly nalezeny a horní právo zaniklo, posílil v té době cech soukenický.

vystava vlnarstvi a soukenictvi v Evrope, muzeum v Jihlave
Výstava o vlnařství je doplněna trojrozměrnými předměty z muzejních sbírek. (Zdenka Danková / Velká Epocha)

Ať se to současníkům líbilo či nelíbilo, textilní průmysl přinášel obyvatelům měst peníze nutné k životu; navíc některým i moc a slávu. Tovární komíny, kterých bývaly desítky i stovky v některých městech v cizině, si podobně dominantní postavení v panoramatu Jihlavy nebo Brna nikdy nezískaly.

Textilní výroba během posledních desetiletí se z obou měst prakticky vytratila. Zůstávají jen komíny, zchátralé tovární haly a vzpomínka. Vzpomínka na dobu slávy vlnařství, na lidi, kteří práci v textilkách obětovali léta života.

Textové a obrazové materiály jsou doplněny trojrozměrnými předměty ze sbírek Muzea Vysočiny Jihlava a Technického muzea v Brně. Návštěvníci se tak mohou názorně dovědět, jaká byla cesta vlny od oveček až po hotový oděv.

Výstava v přízemí jihlavské radnice je pro veřejnost otevřena od 4. června do 31. srpna v úředních hodinách magistrátu (PO, ST  8:00-17:00; ÚT, ČT  8:00-16:00; PÁ  8:00-14:30).

Na přípravě se podílely Moravský zemský archiv v Brně - Státní okresní archiv Jihlava, Muzeum Vysočiny Jihlava, Statutární město Jihlava, Archiv města Brna, Matice moravská a Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy.