Eutelsat si ublizil vypnutim nezavilse TV stanice NTDTV nad Cinou, povaha cinskeho komunistickeho rezimu, Eutelsat, New Tang Dynasty Television
(Velká Epocha)

Podle vyšetřování Reportérů bez hranic (Reporters Without Borders)[1] vydal generální ředitel společnosti Eutelsat Giuliano Berretta 16. června 2008 příkaz ukončit kontrakt a přerušit vysílání New Tang Dynasty Television (NTDTV)[2] do Číny přes satelit W5. Vyšetřování odhalilo, že tak učinil za účelem získání přízně a obchodních kontaktů s čínským komunistickým režimem.

Současně ukázalo šetření Organizace pro vyšetřování pronásledování Falun Gongu, že čínský velvyslanec v Itálii, Sun Yuxi, opakovaně vyvíjel tlak na Eutelsat, aby přerušil signál NTDTV.

Nezákonné obchody se nevyplatily

Ačkoliv Berretta obětoval obchodní etiku a reputaci, aby se zavděčil čínskému režimu, jeho usilovné podlézání mu nakonec nic nepřineslo. Podle zprávy Reportérů bez hranic řekl zástupce Eutelsatu v Pekingu, že po odpojení signálu čínský režim společnost Eutelsat ani nekontaktoval, ani jí nenabídl uzavření žádných obchodních smluv.

Kdyby četl pan Berreta Devět komentářů ke komunistické straně (link na 9K) věděl by mnohem více o bezohledné povaze Čínské komunistické strany (ČKS). ČKS se nezastaví před ničím, když jde za svými cíli, ale jak jednou dostane to, co chce, ČKS nikdy nebude tím, kdo prokáže loajalitu svým spoluviníkům.

Z historie komunistické strany

Příkladem takového chování bylo zacházení Mao Ce-tunga s Pengem Dehuaiem, slavným generálem čínské Rudé armády. Aby podnítil Penga k útokům na armádu Kuomintangu[3],vedenou generálem Hu Zongnanem, lichotil Mao Ce-tung generálu Pengovi při každé příležitosti, dokonce psal básně, kde jej velebil. Ale poté, co Penga využil pro svoje potřeby, neprokázal Mao žádné slitování, když jej v roce 1959 označil za nepřítele a nařídil jeho uvěznění. Během napravování byl Peng mučen tak krutě, že byly jeho vnitřní orgány rozmačkány a jeho záda rozdrcena. Peng nebyl ale ve svém utrpení jediný. Ve skutečnosti bylo schopno uniknout následným čistkám jen několik klíčových postav, které pomohly Komunistické straně Číny v jejích počátcích k převzetí moci. Jejich minulé zásluhy pro ČKS vedle jejích vlastních bezprostředních zájmů nic neznamenaly.

Pokud by Eutelsat neodpojil signál NTDTV, nemohl by čínský režim dělat nic jiného, než používat taktiku dobrého a zlého policisty, aby na Eutelsat vyvíjel nátlak. To je případ toho, kdy mohlo být Eutelsatu nabídnuto několik kontraktů. Avšak poté, co Eutelsat odpojil signál NTDTV, už neměl žádný důvod očekávat od komunistického režimu žádnou laskavost.

Ztráta reputace je horší, než prodělek na trhu

Co však je pro Eutelsat daleko nepříznivější, že jeho přerušení kontaktu s NTDTV velice ohrozilo jeho reputaci mezi zákazníky, kteří si mohou vybrat z jiných satelitních společností. Eutelsat přijde v budoucnosti o mnoho obchodů.

Namísto aby vydělal, utrpěl Eutelsat v důsledku odpojení signálu vysílání NTDTV dvojnásobnou ztrátu. Nejenže neobdržel žádnou obchodní smlouvu od ČKS, ale stojí také před ztrátou stávajících a potenciálních kontaktů. Aby napravil svoji reputaci, je pro Eutelsat nezbytné obnovit signál NTDTV. Pokud tak učiní, ČKS se možná okamžitě přihrne a nahodí návnadu. Eutelsat by měl dobře spolknout návnadu, ale vyplivnout háček. Se zisky od ČKS by mohl Eutelsat přinést do Číny více necenzurovaných vysílání a skutečně získat loajalitu a respekt čínských lidí – kteří dozajista přežijí slábnoucí ČKS.

Poznámky:

[1] Reportéři bez hranic: mezinárodní nevládní organizace se sídlem v Paříži, která obhajuje svobodu slova po celém světě.

[2] NTDTV: nezisková televizní stanice založená v New Yorku vysílající satelitním signálem necenzurované čínsko-jazyčné programy do pevninské Číny.
 
[3] Kuomintang: Národní strana (později Kuomintang) proti které bojovala ČKS v letech 1927 – 1936 během občanské války.

 
Article in English