prohlaseni Olympic Watch k situaci lidskych prav v Cine, olympiada 2008, olympijske hry v Cine, Peking 2008
Logo Olympic Watch. (http://www.olympicwatch.org)

„Skutečnost, že mnoho webových stránek je v Pekingu nadále blokováno, je
výsměchem Mezinárodnímu olympijskému výboru a závazkům ´úplné svobody
médií´, které čínští představitelé veřejně učinili v roce 2001 při kandidatuře na olympiádu,“ uvádí se v prohlášení Jana Rumla, předsedy Olympic Watch, které dnes vydal.

Olympic Watch je organizace založená v roce 2001 pro monitoring plnění předolympijských slibů na poli lidských práv ze strany čínských představitelů. Tato organizace dnes vydala prohlášení, tvrdě kritizující pokračující cenzuru internetu pro novináře a sportovce v Pekingu.

„Přinejmenším mezinárodní novináři potřebují přístup ke všem informacím o kontextu olympiády, včetně předolympijských zásahů proti čínským obráncům lidských práv, aby mohli podávat úplné zpravodajství o olympiádě. I sportovci v olympijské vesnici musí mít necenzurovaný přístup k internetu. Obecně by měl být po celé Číně garantován svobodný přístup k informacím, v souladu s veřejnými přísliby čínských představitelů a  mezinárodními právními standardy - nejen pro zahraniční novináře a pro sportovce, ale i pro čínská média a pro čínskou veřejnost jako celek,“ naléhavě upozorňuje Jan Ruml.

Dále se v prohlášení uvádí, že strategie „tiché diplomacie“ Mezinárodního olympijského výboru je prokazatelně neefektivní a pokud si tento výbor (MOV) chce zachránit alespoň zbytky důvěryhodnosti, může to splnit jedině tím, pokud by  „veřejně vyzval k ukončení cenzury v Číně a k propuštění všech čínských občanů, pronásledovaných v souvislosti s olympiádou“.

Zdroj: http://www.olympicwatch.org/