predolympijske cistky v Pekingu, zatykani pred olympiadou v Cine, olympiada 2008, olympijske hry v Pekingu 2008, policejni kontrola
Policejní kontrola při vstupu do Pekingu, 15. července 2008. (AP/SITA)

ČÍNA - Nejméně dva lidé, kteří si stěžovali vládě, údajně zemřeli v důsledku zintenzivnění kampaně pekingských úřadů na „vyčištění“ hlavního města pro olympijské hry. Každý večer opouštějí Peking autobusy plné „nežádoucích osob“.

Apelanti telefonicky kontaktovali Velkou Epochu a oznámili, že večer 13. července viděli odjíždět pět autobusů, plných zadržených lidí; další autobus odjížděl večer následujícího dne.

„Každý večer odvážejí lidi,“ oznámil telefonicky Velké Epoše pan Čao Jianping, který v Pekingu apeluje na vládu již více než čtyři roky. „Těch, co žijí pod mostem, je stále méně a méně.“

Pekingský apelant Tang Šuiyun mluvil o podobné situaci. „Tyhle poslední dva dny byly pro nás velmi nebezpečné,“ řekl. „Jakmile podáš dopis na odvolání, okamžitě tě zadrží.“

„Apelant z provincie Jilin jménem Šingrong byl včera zbit do bezvědomí a poté odvlečen pryč, nevíme, zda je [on nebo ona] mrtvý nebo živý. Právě teď jsme všichni velmi zranitelní a neodvažujeme se vycházet ven.“ 

Doručování stížností

Tisíce lidí, převážně z venkovských okresů, cestují do Pekingu každý rok, aby doručili svoje stížnosti do vládní „odvolací kanceláře“. Většinou se týkají sporů o jejich půdu, zabavenou místními funkcionáři.

Běžná praxe policie je apelanty pozatýkat a posílat zpět do domovské provincie. Avšak nynější plán centrální vlády vybudovat během olympiády obraz harmonické Číny vystupňoval od září loňského roku policejní zásahy do nevídaných rozměrů.

Černá listina

Hromadné zatýkání je spojeno s opatřeními, která mají apelantům zabránit v příjezdu do hlavního města. Ti, kdo chtějí vstoupit do Pekingu, musí nyní žádat o povolení, automaticky se tak vyřadí lidé, kteří jsou na černé listině. Všechna vozidla při vjezdu a výjezdu z hlavního města podstupují „bezpečnostní kontrolu“, při níž jsou cestující požádáni, aby se identifikovali. Byly také distribuovány letáky, které říkají obyvatelům, aby jakékoli podezřelé cizince nebo podezřelé osoby hlásili na policii.

Ti, kdo pravidelně dojíždějí autobusy a vlaky, jsou namátkově vyzváni, aby prokázali svoji totožnost. Zatímco jednotky provádějí kontrolu lidí, podle státních médií zdůrazňují vládní úředníci „přísnost“ a „výhody“ těchto opatření.

Nucené vystěhování 100 000 lidí

Vlastníci nemovitostí v Pekingu dostali příkaz do 1. července vystěhovat své krátkodobé nájemníky. Podle hongkongského deníku Mingpao se odhaduje, že toto vystěhování donutí více než 100 000 mimopekingských obyvatel vrátit se do svých domovských provincií. Malé hotely a penziony byly uzavřeny, po celém městě byly instalovány sledovací kamery a v ulicích začal hlídkovat velký počet policistů s rudými páskami na pažích.

„Všude zatýkají lidi, hotely nám neumožňují přenocovat, všechna naše jména jsou na černé listině,“ uvedl pan Čao. „Orgány veřejné bezpečnosti jsou v průběhu dne zdrženlivé, ale když přijde večer, každého apelanta, kterého odhalí, natlačí do vozu a odvezou pryč.“

Přečtěte si druhou část článku