Projekt na zachranu Mrtveho more je nebezpecny pro ekosystem, Mrtve more, kanal ma spojit Rude a Mrtve more
Výhled na Mrtvé moře. (Ilustr. foto: Shauecker/Flickr.com)

Během své nedávné návštěvy vyslovil prezident Francie Nicolas Sarkozy podporu projektu propojení Mrtvého a Rudého moře, čímž znovu oživil starý spor, který byl mezi politiky, vědci, ekologickými organizacemi a podnikateli v Izraeli projednáván po více než jedno desetiletí. Světová banka zahájila nedávno práci na studii o realizaci projektu, kterou bude provádět francouzská společnost.

Mrtvé moře, ležící asi 25 kilometrů jihovýchodně od Jeruzaléma mezi Izraelem a Jordánskem, je slané jezero, jehož břehy jsou nejnižším bodem vodní hladiny na povrchu Země. Zdravotní účinky jeho vody a bahna lákají turisty z celého světa. Kosmetické výrobky z bahna a minerálů Mrtvého moře se prodávají po celém světě. Název Mrtvé moře vznikl kvůli jeho vysoké slanosti, která v něm neumožňuje přežít téměř žádné formě života.

Podle vědců Mrtvé moře skutečně umírá. Průmysl již téměř úplně vysušil jeho jižní část. Jeho jediný zdroj vody, řeka Jordán, byla použita na zemědělské projekty, pitnou vodu a průmysl. Každý rok tak hladina klesá o jeden metr a vědci odhadují, že pokud se nic nepodnikne, Mrtvé moře do roku 2050 skutečně zemře a přestane existovat.

Za účelem vyřešení tohoto problému vznikl izraelsko-jordánský projekt, který se snaží zachránit Mrtvé moře vybudováním kanálu podél izraelsko-jordánských hranic, který by spojil Mrtvé moře s Rudým. Rudé moře se nachází asi 160 km jižně a někteří věří, že by kanál mohl mít mnoho dalších výhod, například použití vodního toku pro výrobu energie, a jiné ekonomické výhody. Izák Tshuva, obchodník, chce podél nového kanálu vystavět hotely a jezera, a stejně tak průmyslové zóny a zemědělské oblasti na jordánské i izraelské straně umělého vodního toku.

Dalším přínosem by mělo plánované odsolovací zařízení, instalované podél kanálu, což by  poskytlo celé oblasti čerstvou vodu - něco tolik potřebného v obou zemích.

Nicméně, mnoho vědců a zelených organizací je přesvědčeno, že řešit člověkem způsobenou krizi tím, že znerovnovážíme ještě více ekologických systémů, bude mít katastrofální důsledky. Profesor Amazia Genin z Meziuniverzitního ústavu pro mořské vědy se domnívá, že takový projekt by mohl změnit vodní toky Rudého moře a poškodit útesy. Vědci z Jordánska jsou také přesvědčeni, že tento projekt je velmi riskantní. Složení slané vody z Rudého moře by mohlo přinést do Mrtvého moře kvetoucí řasy, což by poškodilo přitažlivost jeho vod a snížilo cestovní ruch.