Hongkong blokuje protesty Falun Gongu, demokracie v Hongkongu
Policie záměrně odklonila průvod praktikujících Falun Gongu od plánované trasy do odlehlé oblasti. (Pan Jingqiao/Velká Epocha)

Praktikující Falun Gongu v Hongkongu tvrdí, že místní vláda se snaží naklonit si Peking potlačováním jejich činnosti během návštěvy čínského viceprezidenta Xi Jinpinga.

6. července 2008 v dopoledních hodinách se praktikující Falun Gongu jako obvykle vydali apelovat před budovu západního policejního oddělení v Hongkongu (nachází se naproti Styčnému úřadu Hongkongu s ČLR). Jakmile přijeli na místo, zjistili, že na ně čeká více než deset civilně oblečených a ozbrojených policejních důstojníků a zaměstnanců oddělení Hygieny potravin a životního prostředí (HPŽP). Ti je donutili sundat transparenty, a varovali je, že pokud jejich požadavkům nevyhoví, budou přijata přísná opatření.

Lu, jedna z protestujících, uvedla, že na stejném místě protestují praktikující Falun Gongu již několik let. Protože policisté vědí, že protesty jsou vždy poklidné, nikdy do nich nezasahovali.

Postoj policie se změnil během návštěvy čínského viceprezidenta Xi Jinpinga. Lu řekla, že v posledních několika dnech policie nechala odstranit transparenty Falun Gongu. Místo nich oddělení Hygieny potravin a životního prostředí vyvěsilo množství reklamních vlajek propagujících olympijské hry v Pekingu. Lu věří, že na změnu postoje policie a HPŽP měl vliv právě úřad pro styk s ČLR.

Lu je zklamána tím, že hongkongská vláda se stala nástrojem styčného úřadu. Na základě událostí, které se staly v posledních dvou dnech, Lu usuzuje, že se sliby Pekingu o Hongkongu jako „jedné zemi se dvěma systémy“ nenaplnily.

Podobné incidenty se vyskytly také při dalších příležitostech.

7. července v odpoledních hodinách pochodovala skupina praktikujících Falun Gongu od zahrady Chater k hotelu Shangri-La. Policejní důstojník jménem Li záměrně odchýlil praktikující od jejich plánované trasy a nasměroval je do odlehlé oblasti.

In English: http://en.epochtimes.com/news/8-7-11/73283.html