drasal bike marathon, zavod bikemarathon horskych kol, sjezd ve Chvalcove
Sjezd ve Chvalčově. (Lukáš Kruťa/Velká Epocha)

V sobotu 5. července 2008 proběhl jubilejní 15. ročník závodu horských kol „Drásal“. Závod začal a skončil v Holešově, vedl přes Hostýnské vrchy a byl rozdělen do několika tras, a to podle náročnosti a věkových kategorií.

„Dlóhé Drásal“ a „Krátké Drásal“

Bikemaraton byl rozdělen na dvě hlavní trasy. „Dlóhé Drásal“, čili nejdelší a také nejnáročnější trasa závodu, měřila 120 km. Její převýšení 3 200 m a blátivý terén jako první zdolal Ondřej Fojtík z klubu Toyota Dolák za neuvěřitelné 4 hodiny, 59 minut a 24,4 vteřin a překonal tak o 18,8 vteřiny svůj loňský rekord. Z žen se jako první umístila Petra Kottová, rovněž z klubu Toyota Dolák, která se s časem 6 hodin, 19 minut a 39,1 vteřin zařadila v celkových výsledcích na 84. místo.

55 km dlouhá trasa, „Krátké Drásal“, měl převýšení 1 700 m a jako první ji zdolal Pavel Zerzan z klubu Česká spořitelna MTB, a to v čase 2 hodiny, 8 minut a 44,6 vteřin.

Kromě těchto dvou hlavních tras se také konala 10 km dlouhá open jízda „Expedice Kopaniny“, které se zúčastnilo 78 závodníků, včetně dětí v doprovodu rodičů. Její výtěžek bude věnován na opravy holešovského zámku.

Drásal - nejstarší bikemaraton v České republice

drasal bike marathon, zavod bikemarathon horskych kol
Viktor Bolek, 46. místo. (Lukáš Kruťa/Velká Epocha)

„Drásal“ je nejstarším bikemaratonem v České republice a je součástí největšího seriálu horských kol v Evropě Kolo pro život a také součástí MTB iVelo Maraton série.

Závod se konal pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Ing. Libora Lukáše a starosty města Holešova PaedDr. Zdeňka Janalíka.

S myšlenkou tohoto bikemaratonu přišel Jaromír Ondrušák, cyklista a cestovatel z Holešova, který Velké Epoše odpovídal na otázky.

Pane Ondrušáku, jak se zrodil nápad bikemaratonu Drásal?

Nápad s Drásalem ke mně přišel, když jsem před patnácti lety navštívil cyklomaraton v Rakousku. Od té doby každoročně pořádáme závod první sobotu v červenci, zároveň s Tour de France.

Pár minut před startem... (Lukáš Kruťa/Velká Epocha)

Jaká byla letošní účast a jak jste, jako organizátor, spokojený s výsledkem?

Letos se zúčastnilo 1 260 závodníků, z toho 7 tandemů. 68 cyklistů závod nedokončilo. Pouze jeden závodník byl vážně zraněn, a to při sjezdu do obce Rusava. V první chvíli mu ale pomohla dvojice, která tím ztratila spoustu času a tím pádem i své pořadí. Svým jednáním mu ale pravděpodobně zachránili život. Vytáhli mu zapadlý jazyk... Když pominu tuto nehodu, jsem spokojen nejen já, ale i ostatní organizátoři.

V Rajnochovicích... (Lukáš Kruťa/Velká Epocha)