vetrne elektrarny, zelena energie, lukrativni zdroj elektriny
Větrné elektrárny. (Ilustr. foto: AP/SITA)

Nedávné zvýšení cen fosilních paliv proměnilo větrné elektrárny v USA na atraktivní zdroj elektrické energie.

Texas je předním výrobcem větrných elektráren ve Spojených státech. Ke konci roku 2007 získával z instalovaných elektráren 4446 megawattů (MW). Další v řadě největších výrobců větrné energie je Kalifornie - 2439 MW a Minnesota - 1299 MW.

„Větrné elektrárny hrají zásadní roli při poskytování čisté, cenově dostupné a spolehlivé energie,“ říká Rich Perry, guvernér Texasu v každoroční zprávě Americké asociace pro větrnou energii (AAVE).

Výroba elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech čítala z celkové spotřeby energie za rok 2007 pouze okolo 1 procenta, a podle AAVE tohoto zdroje země málo využívá. V roce 2007 vygenerovaly Spojené státy okolo 31 miliard kilowatt-hodin elektřiny získané z větrných  elektráren a zásobily tak energií 4,5 milionu domácností.

Větrné elektrárny jsou ve více než 30 amerických státech. Většina se nachází v Texasu, Kalifornii, Minnesotě, Iowě, a Washingtonu.

Výhody instalace větrné elektrárny

Počáteční náklady na zřízení větrné elektrárny v USA jsou přibližně 1,5 až 2 miliony dolarů za MW, což je mnohem vyšší než například 800 000 dolarů za MW pro zařízení na zemní plyn. Na druhou stranu, jak je jednou nainstalována, vítr je od té chvíle navždy zdarma, přičemž cena zemního plynu je vysoká. Provoz větrných turbín vyžaduje minimální náklady, zatímco plynová výrobní zařízení vyžadují častou a nákladnou údržbu.

Výstavba větrných elektráren trvá jen několik měsíců, zatímco u tradičních elektráren trvá výstavba několik let. "Zatímco výstavba uhelné elektrárny vyžaduje celé roky, solární nebo větrné elektrárny mohou být přímo dostupné a podávat výkon za mnohem kratší čas a za mnohem méně peněz," - uvádí prohlášení Amerického institutu architektů v Nevadě, 2007.

Od roku 1994 vytváří stát finančně výhodné prostředí pro výstavbu větrných elektráren a pomáhá tak zvětšit produkci větrné energie.

Větrné elektrárny rovněž přinášejí příjmy zemědělcům, kteří mohou vydělat 3000 až 5000 dolarů ročně za každou turbínu instalovanou na svém pozemku, zatímco přístupové cesty a turbíny zabírají pouze 2 až 5 procent pozemku, a díky tomu mohou zemědělci na pozemku i nadále pěstovat plodiny nebo pást dobytek až k úpatí turbíny.

Lukrativní zisky

GE Energy, divize společnosti General Electric Co., stojí v čele všech výrobců větrných turbín za rok 2007 s 1560 instalovanými turbínami. Vesta Wind Systems a.s., dánský výrobce, je druhým světovým výrobcem, který instaloval 537 větrných turbín.

GE se nedávno připojila do společného americko-evropského projektu větrných turbín, který slibuje tržbu přes 1 miliardu dolarů. Podle tiskové zprávy GE „od roku 2004 dosáhla pětisetprocentního zvýšení produkce větrných turbín a obchodní příjmy v roce 2007 překročily 4 miliardy dolarů.“

Statistiky AAVE ukazují, že během prvních tří měsíců roku 2008 nainstaloval větrný průmysl v USA zařízení pro výrobu větrné energie v hodnotě přibližně 3 miliard dolarů, které vyrábí elektřinu pro celkem 400 000 domácností.

Větrné elektrárny v Greensburgu

Město Greensburg v Kansasu, které bylo v loňském roce zničeno tornádem o rychlosti 266 mil za hodinu, se nyní snaží využít sílu větru a přetvořit ji na elektrickou energii.

Americké Ministerstvo energetiky zřizuje v Greensburgu větrné elektrárny nejnovějších technologií a návrhů v hodnotě 1,3 milionu dolarů. Cílem je pokrýt 100 procent energetických potřeb domácností a podniků v Greensburgu využitím jednoho z nejlepších obnovitelných zdrojů energie.