vysilani NTDTV na Asii preruseno, Eutelsat zastavil vysilani NTDTV na Cinou, signal nezavisle televize nad Cinou prerusen, New Tang Dynasty, Eutelsat
Mluvčí NTDTV Kelly Hong. (Velká Epocha)

Vysílání nezávislé čínské televize New Tang Dynasty bylo 16. června náhle přerušeno francouzským satelitním poskytovatelem Eutelsat s omluvou, že došlo k poruše napájení. Mluvčí NTDTV Kelly Hong uvádí, že Eutelsat dosud neposkytl žádné formální vysvětlení, proč k přerušení došlo.

Hong říká: „NTDTV se velmi naléhavě pokoušela s Eutelsatem komunikovat. Podle informací z vnitřního zdroje je Eutelsat schopen signál NTDTV na Asií obnovit; k přerušení došlo pod tlakem Komunistické strany Číny.“

Necenzurované vysílání nad Asií zmizelo sedm týdnů před olympiádou

NTDTV je jediným satelitním programem v Číně, který neprochází státní cenzurou. „Od 17. června NTDTV dostává řadu e-mailů a telefonátů. Lidé se ptají, proč nemohou programy NTDTV sledovat,“ říká Hong.Čínský lidskoprávní aktivista Kong Qiang ze Shandongu NTDTV sdělil, že jeho webová stránka byla v Číně zrušena režimem nejméně stokrát. Nakonec neměl na výběr a musel své články a názory publikovat v jiných zahraničních médiích. Kong vyjádřil přání, aby byl signál NTDTV co nejdříve obnoven.
„Pouze takové médium, jakým jste vy, dokáže publikovat naše výzvy, naše názory a naše návrhy,“ prohlásil Kong v rozhovoru pro NTD.

Kelly Hong naznačila, že o jejich programy je v Číně velký zájem. Poté, co bylo asijské vysílání přerušeno, NDT se různými způsoby pokoušela signál obnovit. Reakce Eutelsatu byla, jak říká, bohužel velmi lhostejná.

Proč Eutelsat vysílání přerušil?

Kelly Hong uvedla, že Eutelsat by mohl přenos okamžitě obnovit: „Mohou použít záložní transpondér a okamžitě začít vysílat.“

Hong odhalila, že podle vyšetřování a názorů odborníků z oboru je skutečným důvodem dlouhodobý tlak čínského komunistického režimu na Eutelsat a především jeho ředitele Guliana Berrettu, mimo jiné pomocí ekonomických pobídek.

16. června 2008 získal Alcatel, největší akcionář výrobce satelitu W5, který Eutelsat používá, kontrakt od čínské vlády v hodnotě miliardy dolarů. Jen několik hodin na to byl signál NTDTV náhle přerušen.

V roce 2005 se Eutelsat pokusil NTDTV zrušit smlouvu. Podle Mezinárodní novinářské federace tehdy čínská vláda Eutelsatu vyhrožovala, že pokud smlouvu s NTDTV nezruší, nedostane práva na vysílání olympiády v Pekingu.

The Wall Street Journal zase odhalil, že samotný Eutelsat se pokoušel zrušení signálu NTDTV nad Asií použít jako páku k získání enormních investic z Pekingu.

Díky silnému tlaku Evropské unie, Spojených států a řady mezinárodních médií nakonec Eutelsat smlouvu s NTDTV obnovil a zavázal se, že její vysílání nad Asií bude pokračovat.

„Nenechte se koupit za peníze z Pekingu“ 

Hong zdůraznila, že Eutelsat má závazek následovat mezinárodní a evropské smlouvy a rovněž své vlastní stanovy. Ty všechny vyžadují, aby společnost nesáhla k jakékoli diskriminaci, poskytovala rovné příležitosti a respektovala princip diverzifikace médií. Eutelsat má tedy zákonnou povinnost okamžitě vysílání NTDTV nad Asií obnovit.Hong vyzvala Eutelsat, aby tak okamžitě učinil a nespolupracoval s režimem, který má dějiny a současnost notorického odpůrce svobody slova. Vyzývá také veřejnost, aby apelovala na Eutelsat za obnovení svobodného vysílání NTDTV nad Asií.

Kontakty na společnost Eutelsat:

Vedení společnosti
Eutelsat Communications
70 rue Balard
F-75502 PARIS CEDEX 15
FRANCE
Telefon: +33 (0) 1 53 98 47 47

Investiční vztahy
Gilles Janvier
Investor Relations
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon: +33 (0) 1 53 98 35 35

Tisk
Vanessa O'Connor
Director of Corporate Communications
Telefon: +33 (0) 1 53 98 38 88
Fax: + 33 (0) 1 53 98 37 88
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Frederique Gautier
Coporate Communications Manager
Telefon: +33 (0) 1 53 98 38 88
Fax: + 33 (0) 1 53 98 37 88
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Služby akcionářům
BNP Paribas Securities Services
GCT Emetteurs
Immeuble Tolbiac
75450 PARIS CEDEX 09