Image

Daniel Güiza zo Španielska, vľavo, a Aleksander Aňukov z Ruska bojujú o loptu počas semifinálového zápasu Rusko-Španielsko vo Viedni, Rakúsko. (AP/SITA)

VIEDEŇ 26. júna -  V druhom semifinálovom stretnutí na majstrovstvách Európy vo futbale na štadióne Ernsta Happela vo Viedni zvíťazili reprezentanti Španielska nad Ruskom 3:0 (0:0).Za vytrvalého d ažďa v prvom polčase hráči Ruska ešte držali krok so Španielmi. Šance mali obidve mužstvá. Druhý polčas prebiehal v réžii Španielov, ktorí úplne ovládli stred poľa a po prvom góle Xaviho Hernándeza  v 50. minúte  umnou hrou kontrolovali priebeh zápasu až do jeho konca. Rusi psychickú záťaž nezvládali a na ihrisku bolo iba jedno mužstvo. Celá taktická koncepcia Rusov sa v druhom polčase rozpadla a bolo iba otázkou času, kedy Španieli zvýšia z nebezpečných protiútokov svoj náskok.

Stalo sa tak v 73. minúte, keď Daniel Guiza  po narážačke od  Cesca Fabregasa  zvýšil vedenie Španielov na 2:0. V treťom góle mal opäť prsty Cesc Fabregas, ktorý potiahol loptu po ľavej strane, prihral vnútri šestnástky Davidovi Silvovi a ten strelou k ľavej žrdi stanovil na konečných 3:0 pre Španielov.

Tréner  Luis Aragonés veľmi citlivo zvolenými striedaniami udržal veľmi vysoké tempo hry Španielov. Hravosť, technická i taktická vyspelosť Španielov v druhom polčase a tímová spolupráca im otvorila dvere do finále, kde sa v nedeľu 29. júna vo Viedni stretnú s Nemcami, ktorí porazili v semifinále Turkov 3:2.

Veľkému svetobežníkovi  Guusovi Hiddinkovi na lavičke ruského tímu  opäť nebolo dopriate po prvýkrát sa prebojovať do finále veľkého turnaja. I napriek tomu je účasť ruského tímu v semifinále nepochybne veľkým úspechom pre Rusov.

Výsledok

Rusko - Španielsko 0:3 (0:0)
Góly: 50. Xavi Hernández, 73. Güiza, 82. David Silva, ŽK. 57. Žirkov, 60. Biľaletdinov (obaja Rus.), rozhodovali: De Bleeckere - Hermans, Verstraeten (všetci Belg.), hralo sa na štadióne Ernsta Happela vo Viedni, 51 428 divákov (vypredané)

Zostavy

Rusko: Akinfejev - Aňukov, V. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Semak - Zyrjanov, Semšov (56. Biľaletdinov), Sajenko (57. Syčov) - Aršavin - Pavľučenko Španielsko: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Marcos Senna - Iniesta, Xavi Hernández (69. Xabi Alonso), D. Silva - D. Villa (35. Fabregas), F. Torres (69. Güiza)