NTDTV ztratila signal na Cinou, nezavisla televize ztratila signal nad Cinou, NTDTV - preruseno vysilani nad Asii, Eutelsat
Televizní stanice New Tang Dynasty minulý týden ztratila signál nad Čínou. Satelitní společnost tvrdí, že jde o technické problémy. (NTDTV)

NEW YORK - Jen pár týdnů před začátkem olympiády v Pekingu ztratily miliony čínských domácností příjem signálu největší nezávislé televizní stanice v čínském jazyce. V pondělí 16. června, přibližně v 18.30, bylo přerušeno vysílání televize New Tang Dynasty (NTDTV) nad Asií.

NTDTV, známá jako jedno z mála čínských médií, jež není pod kontrolou tamního komunistického režimu, vysílala poslední čtyři roky satelitní signál do Číny, navzdory jinak neprostupné informační blokádě.

„Tohle je naléhavá záležitost nejvyšší důležitosti, jak pro NTDTV, tak pro naše diváky, kteří na nás spoléhají a očekávají necenzurované zprávy a informace,“ uvedl pan Zhong Lee, prezident NTDTV.

„Škoda, kterou toto přerušení způsobilo NTDTV a našemu publiku, musí skončit,“ prohlásil Lee a dodal: „Vyvineme veškeré úsilí, abychom získali úplné vysvětlení situace a co nejdříve obnovili otevřené satelitní vysílání NTDTV nad Asií.“

Příčina přerušení signálu dosud není známa a není zatím také známo, kdy bude signál obnoven. Za normálních okolností, když dojde k poruše vysílače, je na satelitní společnosti, aby včas poskytnula náhradu. Eutelsat Communications, satelitní operátor, říká, že jeho satelit W5 zaznamenal „anomálii na části svého podsystému zdroje napětí“ a ve spolupráci s výrobcem satelitu, Thales Alenia Space „o malý počet omezil počet operujících vysílačů na satelitu“.

Od ztráty signálu NTDTV zaznamenala značnou podporu od diváků v Číně. Mnozí z nich zanechali na webových stránkách NTDTV povzbudivá slova s přáním, aby bylo vysílání co nejdříve obnoveno. „Když se díváme na NTDTV, není potřeba přepínat programy. Na tomhle se s mnoha přáteli shodneme,“ píše jeden z nich.

NTDTV je nezávislá, nezisková televizní společnost vysílající v čínském a anglickém jazyce. Její satelitní vysílání začalo v únoru 2002 v Severní Americe. Společnost, sídlící v New Yorku, má reportéry a dopisovatele ve více než 50 městech po celém světě. Mezinárodní uznání si získala za své objektivní zpravodajství v oblastech politiky, ekonomiky a kultury v čínském jazyce. NTDTV byla první, kdo v roce 2003 přinesl zprávy o tom, že čínská vláda tají epidemii viru SARS.