zemetreseni v Cine, zemetreseni v Sichuanu, jezero vytvorene sesuvem pudy se muze protrhnout, jezero Tangjiashan
Ohormný sesuv půdy vytvořil na řece Jian v provincii Sichuan Tangjiashanské jezero. (AP/SITA)

Vedoucí technik Čínského ministerstva vodních zdrojů, Liu Ning, je přesvědčen, že přírodní hráz, vytvořená sesuvem půdy u hory Tangjiashan v provincii Sichuan po nedávném zemětřesení, se může každým okamžikem protrhnout. Za hrází se vytvořilo celé nové jezero, tzv. „Tangjiashanské jezero“.

Při zemětřesení 12. května se nad řekou Jian uvolnilo ohromné množství bahna a kamení, řeku přehradilo a vytvořilo na ní přírodní vodní nádrž.

„Podle historických záznamů pravděpodobnost rozsáhlých záplav, způsobených protržením takové přírodní hráze, vytvořené zemětřesením, je až 93 procent,“ uvedl Liu, který je zároveň vedoucím záchranného týmu.

Hráz je vysoká 82 až 124 metrů a voda v jezeře dosahuje hloubky 60 až 80 metrů. Ohromná masa vody představuje vážné riziko povodní v oblastech níže po proudu. Zatopené oblasti nad hrází pokrývají 3 550 čtverečních kilometrů. Podle odborníků, každé dva milimetry srážek v této oblasti způsobí růst hladiny o 1 metr. Průměrné srážky v červnu, červenci a srpnu jsou zde 140, 260 a 330 mm. Takové množství srážek by mohlo hráz protrhnout. Zřícení hráze by také mohlo níže po proudu způsobit katastrofické sesuvy půdy.

Vojáci v úterý dokončili ohromný zářez do hráze, který má sloužit jako propusť, až voda vystoupá o dalších pět metrů. Podle Liua ale může dojít k protržení hráze náhle.

„Podle řady studií terénu leží okres Xuanping, který je v současnosti na dně Tangjianshanské přírodní nádrže, na ohromné mase pohyblivého podloží,“ říká Liu a pokračuje: „Jakmile dojde k sesuvu, vyvolá to obrovskou vlnu a hráz se v několika vteřinách protrhne.“

Od 31. května bylo z města Mianyang, kousek po proudu od Tangjiashanského jezera, evakuováno již přes 250 000 lidí. Bylo zřízeno nejméně 252 přesídlovacích center, která mají zajistit evakuovaným základní životní podmínky a potřeby.

Podle agentury Reuters vzniklo při sesuvech půdy po zemětřesení více než třicet podobných nádrží, které ohrožují životy stovek tisíc lidí v oblastech níže po proudu postižených řek.