karob, rohovnik, svatojansky chleb, prirodni cokolada, karat, Ceratonia siliqua, zdravotni ucinky karobu
Chutný pokrm z karobu s limetkami.                     (foto: kreta.rovnou.cz)

V prodejnách se zdravou výživou, kde v současnosti můžete karobový prášek koupit, vám řeknou, že se jedná o tzv. přírodní čokoládu.

Odkud se bere ten aromatický prášek, ne nepodobný kakau, který tak sladce aromaticky voní?

Pochází z rohovníku (Ceratonia siliqua), což je subtropický, stále zelený strom nebo keř, který je pěstován ve Středozemí pro své plody. Těmito plody jsou tlustostěnné, po dozrání tmavohnědé 10 až 30 centimetrů dlouhé lusky, které se tvarem podobají malým rohům. Snad odtud má název rohovník.

Svatý Jan Křtitel

Lusky se používají sušené jako tzv. svatojánský chléb. Podle tohoto českého názvosloví možná rohovník opravdu tvořil část skromné potravy sv. Jana Křtitele, očekávajícího kdysi v poušti příchod Páně...

V průběhu středověku kulturu tohoto stromu rozšířili Arabové, kteří jej často vysazovali u cest a mezi poli, kde dobře působí i dekorativně. Roste i v oblastech, kde je úplné sucho a tam poskytuje blahodárný stín - i své plody. Neméně důležitou vlastnost má, že na rozdíl například od borovice je strom do značné míry odolný vůči ohni. Takže výrazně snižuje nebezpečí požárů a je také vhodný pro opětovné zalesňování spálenišť. Méně kvalitní plody slouží jako krmivo pro domácí zvířata, kterým se po něm dobře daří.

Karát

karob, rohovnik, svatojansky chleb, prirodni cokolada, karat, Ceratonia siliqua, zdravotni ucinky karobu
Plody karobu ještě na stromě.                               (foto: kreta.rovnou.cz)

V souvislosti s karobem se můžeme dozvědět, odkud vzalo slovo karát svůj původ a úlohu. „Kération“ řecky znamená malý roh.

Protože dužnina lusků rohovníku - které se samy podobají malým rohům - obsahuje velice tvrdá semena pozoruhodně konstantní hmotnosti, sloužila v minulosti jako závaží u klenotníků i lékárníků. Byla používána jako váhová jednotka pro drahé kovy, drahokamy a vzácné léky. Z řeckého slova „kération“ se vyvinulo označení karát, které se dodnes používá v klenotnictví. Metrický karát (200 miligramů) byl mezinárodně zaveden již roku 1907.

První republika, námořníci a rybáři

Sladce vonící lusky dostávali před 2. světovou válkou naši dědečkové a babičky jako děti v mikulášské nadílce místo čokolády.

Ze sušených plodů se v minulosti mlela mouka na pečivo a chléb. Čerstvé plody rohovníku si brávali na cestu rybáři a námořníci, protože živiny tohoto plodu jim doplňovaly jejich jednotvárnou stravu na lodích. Na Jadranu a v Řecku sloužil svatojánský chléb k výrobě pálenky (například likér zvaný rogačica).

Široké spektrum použití „přírodní čokolády“

Karobové lusky obsahují 46 až 60% cukru (glukózy a fruktózy), konzumují se sušené, používají se k výrobě likérů, vína a sirupů. Obsahují vitamíny skupiny B, minerály a stopové prvky. Prášek umletý z těchto lusků se podobá kakau. Na rozdíl od kakaa ale obsahuje třikrát více vápníku a mnohem méně tuku. Je bohatým zdrojem vlákniny pektinu, který podporuje trávení a vylučování.

Karob je sladší než kakao a vyznačuje se onačejší vůní, která je pro něj charakteristická.

karob, rohovnik, svatojansky chleb, prirodni cokolada, karat, Ceratonia siliqua, zdravotni ucinky karobu
Květy karobu. (foto: kreta.rovnou.cz)

Na rozdíl od kakaa neobsahuje škodlivé methylxanthiny. V současnosti jsou jeho hlavními producenty Španělsko, Itálie a Řecko.

Z potravinářského hlediska jsou karobové lusky v současnosti velmi ceněnou surovinou se širokým spektrem použití. Mají vysokou nutriční hodnotu, dobré fyzikálně-chemické vlastnosti a přijatelnou cenu. Karob se svým složením ukazuje jako neocenitelná surovina pro výrobu dietních potravin všeho druhu.

Karobová mouka má účinky protiprůjmové a naopak květy karobu účinkují laxativně.

Z hlediska farmakologického je karob používán při léčbě cukrovky a při dietách založených na podávání karobové gumy.

V poslední době nachází karob velmi dobré uplatnění v dietě určené pro osoby trpící celiakií (toto onemocnění se vyznačuje nesnášenlivostí vůči lepku, které má za následek poškození sliznice tenkého střeva), Duhririgovou herpetiformní dermatitidou nebo autismem.

Celkově nejširší uplatnění nachází karob ve sféře výroby čokolády, cukrovinek, nápojů, pečiva, při zpracování masa a mléka a také v kosmetice.

K nejžádanějším karobovým produktům patří karobová mouka vymletá z nepraženého lusku, prášek vymletý z pražené karobové drtě a karobová guma.

Na závěr mohu přidat vlastní recept. Pokud byste chtěli svým dětem udělat kakao z mléka a karobu, nebude jim chutnat. Avšak pokud upečete domácí bábovku a dáte do ní místo kakaa karobový prášek, nikdo na chuti nepozná, že to není kakao.

Zdroj: doc. Ing. Luboš Babička, CSc. - ČZU Praha, Ing. Stanislav Mihulka, CSc., Doc. RNDr. Jan Novák, DrSc., www.bezlepkovadieta.cz