strava podle nasich prapredku, puvodni strava, zdrava vyziva, hubnuti podle nasich prapredku
Maso, zelenina a trocha brambor - strava podle našich prapředků nám prý může ubrat pěkných pár čísel v pase. (foto: Richard Eriksson/Flickr.com)

Již jsem psal o umělém sladidlu aspartamu s odkazem na to, že dávám přednost stravě bohaté na přírodní, nezpracované potraviny. Taková strava může být popsána různými způsoby, třeba podle těch, kteří jí dříve jedli, jako například strava „lovců-sběračů”, „jeskynního člověka,” nebo „paleolitická” strava. Nicméně u  takové stravy, ať už je nazvána jakkoliv, cíl je stejný: vyživovat tělo potravinami, které byly po dlouhou dobu historie výraznými prvky lidské stravy. Tímto způsobem, alespoň teoreticky, bude tělo dostávat potraviny, které si během vývoje přivyklo přijímat, a proto jsou pro něj nejlepší.

Zpět k základům

Jsem přesvědčen, že existuje mnoho důkazů, které naznačují, že pokud se složky konzumované stravy přizpůsobí zpět k základům naší původní stravy, bude to cesta pro ty, kteří chtějí optimalizovat svoje zdraví. Zdá se, že nedávno zveřejněná studie o tom přináší další důkazy.

Studie testovala vliv „paleolitické“ stravy na 20 mužích a ženách ve věku 20 až 40 let [1]. Dietární pokyny pro účastníky této studie byly následující:

Potraviny povolené v neomezeném množství:

Veškeré čerstvé nebo mražené ovoce; bobule a zelenina s výjimkou luštěnin; konzervovaná rajčata bez doplňkových látek s výjimkou kyseliny citrónové; čerstvé nebo mražené neosolené ryby a mořské plody; zmrazené neosolené libové maso a mleté maso; nesolené ořechy (kromě podzemnice olejné); čerstvě vymačkaná šťáva z citronu nebo limetky (jako dresink); lněný nebo řepkový olej, kanolový olej (jako dresink); káva a čaj (bez cukru, medu, mléka nebo smetany); a veškeré koření, které neobsahuje sůl.

Potraviny povolené jen v omezeném množství:

Sušené ovoce (dva dny v týdnu); solené mořské plody (jedno jídlo týdně); tučné maso (jedno jídlo týdně); brambory (dvě středně velké denně); med (používá se v marinádě jednou za týden); uzené maso (jako první masitý chod po polévce – předkrm, jednou týdně) a minerální vody (pouze v případě, že není k dispozici pitná voda z vodovodu).

Zakázané potraviny

Veškeré mléko a mléčné výrobky; všechny produkty z obilí (včetně kukuřice a rýže); všechny luštěniny (fazole, čočka, arašídy); zpracované maso (např. klobásy); konzervované potraviny (kromě rajčat - viz výše); a všechny formy sladkostí, nealkoholické nápoje, ovocné šťávy, sirupy, likéry, cukr a sůl.

Jedinci byli instruováni, aby dodržovali uvedenou stravu po dobu tří týdnů. Čtrnáct z 20 jednotlivců, kteří se dobrovolně přihlásili, studii skutečně dokončilo.

V porovnání s tím, co jedli dříve, vedla paleolitická strava k výraznému snížení celkového příjmu potravy (asi o 900 kalorií méně v průměru za jeden den). Úbytek tuku se pohyboval okolo 20 gramů za den, ale především se znatelně snížila spotřeba sacharidů - v průměru o 177 g na den. (Jak bylo již dříve zmíněno, při konzumaci primitivní stravy bývá nižší, než u typické západní stravy obsahující sacharidy[2]  ). Paleolitická strava má také vyšší podíl vitamínu C a nižší obsah sodíku, než jaký je u běžné stravy.

Zdravější výsledky

Za pouhé tři týdny došlo k několika významným změnám. Nejvýraznější byly: průměrné snížení hmotnosti o 2,3 kg, průměrné snížení obvodu pasu o 1,5 cm, průměrné snížení systolického krevního tlaku (vyšší ze dvou měřených krevních tlaků) o 3 mg Hg (miligramy rtuti). Snížení hladiny látky známé jako zpomalovač plazminogenního aktivátoru-1 o 72 procent (to by mohlo snížit srážlivost krve, což by následně snižovalo riziko infarktu a mrtvice).

Snadné zhubnutí

Tato studie je poněkud omezená absencí nějaké kontrolní skupiny (skupina lidí, se kterou by mohla být porovnávána ta, která jí paleolitickou stravu) a svým malým rozsahem (pouhých 14 lidí). Nicméně, její výsledky velkou měrou zrcadlí to, co jsem objevil ve své praxi: když jednotlivci přesměrují svoji stravu směrem k té původní, velmi často začnou nakonec docela přirozeně jíst méně a svoji váhu snižují poměrně snadno. Podle mé zkušenosti se mohou takovéto změny ve způsobu stravování projevit velmi rychle (shodně s tím, jak ukazuje tato studie).

Bylo by dobré, pokud by se objevila studie paleolitické stravy, která by zkoumala delší časové období. Nicméně, dokud ji někdo nezrealizuje, musíme všichni vycházet z našich dosavadních zkušeností. Znovu poznamenám, ty moje jsou obecně pozitivní. Konzumace tohoto druhu stravy obvykle jednotlivcům umožňuje snížit nadváhu bez pocitu hladu, to je něco, o čem si jednotlivci myslí, že je v dlouhodobém horizontu udržitelné, což samozřejmě také zvyšuje šance na dobré dlouhodobé výsledky.

Všeobecně vzato je návrat k výživě naší minulosti cestou vpřed pro ty, kteří hledají způsob jak být zdraví, stejně jako cestu ke snížení svojí hmotnosti.

Odkazy:
[1] Österdahl M, a kolektiv. Účinky krátkého obdobíi prožitého s paleolitickou stravou u zdravých dobrovolníků. Evropský Journal  klinické výživy 2008, 62:682-685

[2] Cordain L, a kolektiv. Poměr rostlinné a živočišné výživy a makrovýživný energetický odhad celo světového stravování lovců-sběračů. Americký žurnál klinické výživy 2000, 71 (3): 682-92

Dr. John Briffa je londýnský lékař a spisovatel se zájmem o výživu a přírodní medicínu.

Webová stránka Dr. Briffa