antioxidanty, vyzivove doplnky, vitaminy, studie o antioxidantech, zkreslene lekarske studie
Jsou antioxidantní vitamíny prospěšné? (Ilustr. foto: Diego Norma/SXC)

Před časem se v oblasti výživy objevilo mnoho hlasitých zpráv o zvýšeném riziku úmrtí, plynoucím z užívání určitých nutričních náhrad. Jak bylo patrné z novinových titulků, britská a americká média byla zaplavena zprávami o výsledcích studií, jež uváděly, že užívání antioxidantních doplňků (hlavně beta-karotenu, vitamínu A, a vitamínu E) v umělé formě souvisí se statisticky významným zvýšením rizika úmrtí [1]. Zvýšené riziko bylo objeveno při užívání vitamínu A v 16%, beta-karotenu v 7% a vitamínu E ve 4%.

Výsledky první studie žádná zvýšená rizika úmrtí neukazovaly

Výzkum, o kterém mluvíme, shrnoval výsledky více podobných studií a analyzoval je ve snaze zhodnotit přímé účinky léčby na pacienta. V původní analýze bylo použito šedesát sedm studií. Tyto experimenty spočívaly v náhodných zkouškách, kdy byla jedincům aplikována nutriční náhrada nebo placebo. Tyto studie byly navrženy jako oboustranně slepé, což znamená, že ani účastníci studie, ani výzkumníci do konce studie nemají vědět, kdo vzal jakou ze dvou látek.

Když byly do výsledků zahrnuty všechny náležité studie, nebyla k vitamínu A, beta-karotenu ani k vitamínu E přidružena žádná zvýšená nebo snížená rizika smrti. Navíc studie zahrnující selen ukazovaly, že užívání těchto doplňků se pojí s 10% snížení rizika úmrtí.

Následná studie prošla selekcí

Žádný obsah nebyl původně vynechán, ale autoři studie přistoupili k dalším analýzám těchto dat. Konkrétně odstranili asi třetinu všech studií, například, když existoval doklad o tom, že byl zpochybněn charakter studie jako oboustranně slepé, byla tato z výsledků vyjmuta.

Na základě této zúžené analýzy začaly výsledky ukazovat zvýšené množství případů mortality.

Chápu, že autoři chtěli použít nejlepší metodologii ke zhodnocení dostupných dat. Je však třeba mít na paměti, že 67 studií, které původně použili, představovalo pouze malou část z několika set studií, které jsou pro analýzu k dispozici. Ukázalo se, že velký počet výzkumů nebyl uznán za vhodný, protože nikdo z pozorovaných lidí během studie nezemřel. Já ale nevidím žádný dobrý důvod, proč by takové studie měly být vyloučeny.

Jedna věc je jistá: jejich přítomnost v celkové analýze by zmírnila její negativní závěry a možná by je úplně negovala. Zdá se, že zatímco se autoři tohoto přezkoumání zajímali o zkreslení, způsobené metodikou studií, samotná jejich metodika pro výběr těch vhodných studií byla od začátku poněkud zkreslená.

Nedostatky

antioxidanty, vyzivove doplnky, vitaminy, studie o antioxidantech, zkreslene lekarske studie, prirodni zdroj antioxidantu
Přírodním zdrojem antioxidantů jsou například borůvky, ostružiny, ale také rajská jablíčka nebo čajovník. (Kevin Lau/Flickr.com)

Jiná věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že výzkumy analyzované v této zprávě obsahovaly relativně vysoké dávky živin, a co je hlavní, mnohem vyšší, než jaké byly zjištěny, řekněme v multivitaminech a minerálních preparátech.

Dalším potenciálním nedostatkem této analýzy je, že je zaměřena na studie, ve kterých byly použity živiny v syntetické formě, tedy ty, které se přirozeně nenalézají v potravinách a některých potravinových doplňcích.

Nedostatek analýzy je také v různorodosti jednotlivých výzkumů. V ideálním případě by měla souhrnná analýza zahrnovat studie, které mají podobné protokoly, jako například délku léčby a úpravu dávkování.

Nicméně, pokud jde o tyto věci, zde byly zahrnuté výzkumy velmi odlišné. Například dávky vitamínu E se pohybovaly v rozmezí od 10 do 5000 mezinárodních jednotek a studovaná období se pohybovala v rozmezí od čtyř týdnů do 14 let.

Závěr

Žádná vědecká práce není perfektní, ale některé výzkumy jsou přesnější, než jiné. Můj názor je, že tato studie má slabé stránky a omezení, což znamená, že je těžké ji použít pro sestavení nějakých závěrů. Selektivní přístup k výběru studií, velmi různorodé záznamy výzkumných studií a skutečnost, že byla pozornost soustředěna na vysoké dávky umělých výživových doplňků znamená, že tato zpráva má velmi malý nebo žádný význam pro jednotlivce, kteří berou multivitamíny a minerály, řekněme, každý den jako nutriční pojistku.

Reference:
1. Bjelakovic G, et al. Antioxidantní doplňky pro prevenci mortality u zdravých účastníků a pacientů s různými chorobami (Zpráva). Knihovna Cochrane 2. vydání 2008.

Dr. John Briffa je londýnský lékař a autor se zájmem o výživovou a přírodní medicínu.

Webové stránky Dr. Briffa

In English: http://en.epochtimes.com/news/8-4-22/69603.html