pronasledovani Falun Gongu v Cine, Yu Zhou, Xiaojuan
Lístek na koncert (ze 16. listopadu 2007) folkové kapely „Xiaojuan & Spolubydlící z údolí,“ ve které hrál i Yu Zhou (na snímku vlevo). (Velká Epocha)

3. dubna 2008 zveřejnila Xiaojuan, zpěvačka tříčlenné folkové kapely „Xiaojuan & Spolubydlící z údolí,“ na svém blogu novou píseň s názvem „City in the Sky“ (Město v oblacích). Je to smutná instrumentální skladba. Na kytaru hraje Xiaoqiang. Bicí, harmonika a zpěv Yu Zhoua - chybějí. Xiaoguang, nový hráč hudebního tria, doprovází píseň svojí hrou na flétnu. Mezitím z blogu zmizela fotka kapely, na níž byli společně Xiaojuan, Xiaoqiang a Yu. Je jasné, že „City in the Sky“ je píseň, která vyjadřuje smutek kapely nad nedávnou ztrátou Yua.

„Xiaojuan & Spolubydlící z údolí“ je známá folková kapela, kterou založil Yu Zhou v roce 1998. Vystupuje již mnoho let po celé Číně. V roce 2007 zaznamenala velký úspěch s nahrávkou svého prvního hitu. Kapela, jejíž hvězda byla na vzestupu, uspořádala od té doby mnoho koncertů a přitáhla pozornost médií v celé zemi.

„Olympijská“ bezpečnostní kontrola

pronasledovani Falun Gongu v Cine, Yu Zhou, Xiaojuan
28. prosince 2007 informuje deník Pekingské mládeže, že s kapelou vystoupil i Yu Zhou. (Velká Epocha)

26. ledna 2008, když byl Yu se svojí manželkou Xu Na na cestě domů z koncertu, zastavila je na ulici Yangzhuang v okrsku Tongzhou (Peking) policie. Prý kvůli „předolympijské“ bezpečnostní kontrole.

Policisté vzápětí (podle v autě nalezených tiskovin) usoudili, že Yu a jeho žena praktikují v Číně zakázané cvičení Falun Gong. Pár byl okamžitě zadržen a odvezen na policejní stanici Beiyuan v Tongzhou.

6. února 2008, na Čínský nový rok, obdržela Yuova rodina upozornění, aby se přišli návštívit Yua do pohotovostního centra Qinghe v Pekingu.

Když policisté viděli Yuovu rodinu přicházet na pohotovost, obklopili tělo mrtvého Yua. Poté policisté provázeli rodinu na každém kroku, předvedli postupně všechny její členy k výslechu, jejich výpovědi nahrávali na videokameru atd. Ve výsledku tak svým nátlakem dostali Yuovu rodinu do příšerné situace.

Yu nemůže zavřít svoje oči

pronasledovani Falun Gongu v Cine, Yu Zhou, Xiaojuan
Místo, kde byli Yu Zhou a jeho žena zastaveni policií. (Velká Epocha)

Když rodinní příslušníci vešli do místnosti, kolem Yuova těla stáli policisté. Tělo bylo zakryté bílým plátnem včetně velké části jeho tváře. Yuovy oči byly stále napolo otevřené, jako by se lékařům nepodařilo je zavřít.

Když se jeden z členů rodiny dotkl Yuovy nohy, byla již ledově chladná. Ve světle Yuovy tragické smrti se rodina vehementně dotazovala policie, jak Yu zemřel. Místo odpovědi je policisté vytlačili ven z místnosti a pohrozili jim, že pokud se odváží něco zveřejnit, bude celá rodina zatčena. Od chvíle, kdy rodinní příslušníci vstoupili do místnosti, do chvíle, kdy byli vytlačeni ven, uběhly méně než dvě minuty. Yu musel být mrtvý již dávno před tím, než jeho rodina do centra dorazila.

Oficiální diagnóza - přirozená příčina úmrtí

Lidová prokuratura v Tongzhou sdělila, že pokud se rodina trvá na zjištění příčiny smrti, může být provedena pitva. Yuova sestra chtěla sama najít lékaře, kterému by mohla důvěřovat. Lidová prokuratura její žádost zamítla, místo toho sama vybrala lékaře jménem Liu (z pohotovostního centra Qinghe), který poté provedl požadovanou pitvu.

pronasledovani Falun Gongu v Cine, Yu Zhou, Xiaojuan
Tongzhouská policejní stanice Beiyuan, kde byl Yu Zhou nezákonně zadržován. (Velká Epocha)

Dne 6. května, předložili Yuově sestře na lidové prokuratuře úmrtní list, na němž bylo uvedeno „příčina úmrtí přirozená.“ Odpověděla: „Tvrdíte, že příčina úmrtí je přirozená! Naše rodina si to nemyslí a s tímto závěrem nesouhlasíme.“

Právě teď je Yuovo tělo uloženo v chladícím boxu pohotovosti v Qinghe. Lidová prokuratura tvrdí, že nechce tento případ dále řešit, dokud nebude propuštěna Yuova žena, Xu Na.

Policie nadále pronásleduje Yuovu rodinu a rodinu paní Xu Na. Poté, co byl pár zatčen, byl dům rodičů paní Xu a její sestry prohledán policií. Po Yuově smrti policie z oblasti Xiangshan v Pekingu neustále sleduje rodiče paní Xu Na a hrozí jim, že nejsou oprávněni zveřejňovat jakékoliv informace. Starý pár zůstává v domácím vězení.

Čínský tisk pomáhá případ zamést pod koberec

Publikované články čínského tisku se vyhýbají skutečnosti, že Yu zemřel v policejní vazbě. 13. března publikoval Youth Weekend článek s titulkem: „Tajný hlas z města“. Píše se v něm, že „naslouchat Xiaojuanině zpěvu, je tou nejbáječnější zábavou". Článek doprovází společné foto Xiaojuan, Xiaoqianga a Xiaoguanga. Yuovo jméno se tu vůbec neuvádí. Je tu pouze řečeno: „Není to dlouho, co jeden ze členů kapely odešel. Xiaojuan o tom nechtěla příliš mluvit.“