stvoridla, melechov, Sazava
Cestička po úbočí Melechova. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Pokud si chcete udělat opravdu pěkný jednodenní výlet, navštivte Stvořidla na Sázavě. Můžete vystoupit z vlaku směrem od Světlé nad Sázavou ve stanici Smrčná a vydat se po červené turistické značce podél levého břehu řeky. Zhruba tady začíná přírodní rezervace Stvořidla, která má rozlohu celkem 300 hektarů. Jedná se o peřejnatý úsek řeky Sázavy, kde četné balvany v řečišti způsobují čeření vody, a tím vodu okysličují a čistí.

Stvořidla patří mezi nejoblíbenější úseky českých řek. Délka peřejí na tomto říčním úseku je 4,5 kilometrů. A zpráva pro vodáky - obtížnost sjezdu se pohybuje v závislosti na průtoku mezi WW II a WW IV!

Celkově viděno, se Stvořidla nalézají na okraji Českomoravské vrchoviny, mezi městy Světlá nad Sázavou a Ledeč nad Sázavou. Řeka si zde razí cestu žulovým, hluboce zařezaným korytem ve tvaru písmena "V", pod strmým kopcem Melechovem. Nejlépe přístupná jsou vlakem, kterému se zde říká posázavský pacifik, jenž přijíždí po kolejích buď od Světlé nad Sázavou, nebo od Čerčan. Už samotné výhledy na řeku z oken pacifiku jsou úchvatné.

Místní pověst

stvoridla, melechov, Sazava
Stvořidla - oblíbený úsek vodáků. Balvany v řece čeří vodu, čímž ji prokysličují a pročišťují. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Balvany rozházené v řece i po březích Sázavy podnítily lidskou fantazii a možná tak vznikla pověst o zlostném čertovi, kterému zde kameny popadaly z náruče, když se chystal uskutečnit svůj nekalý záměr. Místní sedlák, který chtěl zúrodnit své kamenité políčko, upsal svou duši čertovi, když mu čert pomůže zvýšit úrodnost. Když po deseti letech čert přišel pro sedlákovu duši, jak bylo domluveno, sedlákovi se do pekla příliš nechtělo, zvláště když pole tak dobře rodilo. Na radu své manželky vykropil sedlák svou chalupu svěcenou vodou, a tak čert nemohl dovnitř. Rozzlobený a zklamaný se chtěl sedlákovi pomstít, letěl do nedalekého lomu, kde nabral kamení a chtěl je svalit na sedlákovo políčko. Avšak jak letěl nazpět z lomu, zakokrhal kohout, vyšlo slunce a čert upustil kamení, které se pak vysypalo do koryta řeky a po březích.

Fauna a flora

stvoridla, melechov, Sazava
Scenérie na úbočí Melechova. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Okolní lesy jsou smrkové nebo smíšené. Stezka vede příjemně podle řeky, pro pěší túru není náročná. Hukot řeky, tu sílící, tu slabší, vás doprovází během cesty lesem.

Nacházejí se zde i vzácné rostliny, jako je například růže alpská, plavuň vidlačka, čertkus luční, kozlík dvoudomý, devětsil bílý či dymnivka bobovitá.

Z živých druhů zde přebývá vydra říční, mlok skvrnitý či ledňáček říční. Měli jsme štěstí - na krajním úseku cesty nás uvítal svým něžným pískáním živý safír - ledňáček říční. Pohyboval se nad hladinou jako zářící drahokam.

U tábořiště Stvořidla končí peřeje kamenným prahem. Nedaleko se nachází také legendární stezka Jaroslava Foglara.

Kopec, který nevidíte

stvoridla, melechov, Sazava
Scenérie na úbočí Melechova. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Ze stvořidelského tábořiště vede stezka na jeden z nejvyšších bodů Českomoravské vrchoviny. Když stojíte pod ním, žádný kopec nevidíte! V zorném poli máte jen kousek lesa.

Mlčenlivý Melechov působí tajuplně až mysticky. Kdysi tudy vedla kupecká stezka z Rakouska do Kutné Hory. Stezka byla zřejmě bráněna strážemi proti loupežníkům, o čemž svědčí zbytky kamenné tvrze ze 14. až 15. století na jeho vrcholu.

Když se vydáte po žluté značce vzhůru lesem, okusíte obtížnost stoupání. Rozhledna na vrcholku vám neposlouží, jednak je nepřístupná, jednak okolní stromy brání výhledu.

stvoridla, melechov, Sazava
Jeden z čertových kamenů. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Výstup lesem se nevyznačuje něčím výjimečným, avšak nad úbočím se nachází nezalesněný úsek, který nabízí opravdu romantický výhled do kraje. Je tak prostý, tak zvláštní.

Louky, drobná políčka s brázdami brambor, květiny na mezi a úvozová cesta lemovaná břízami i borovicemi byla ta nejkrásnější podívaná, kterou - obzvlášť teď v květnu - Melechov poskytoval.

Ale může zde být nádherně i na podzim. V létě se tu konají cyklistické závody, v zimě si přijdou na své lyžaři.

stvoridla, melechov, Sazava
Stvořidla - lávka přes Sázavu v osadě. (Zdenka Danková/Velká Epocha)

Na vrcholku se nachází kóta 709 metrů, která značí pouze výšku geodetického bodu umístěného na jeho plochém vrcholu. Vrch měří ve skutečnosti 715 metrů.

Nenechejte se odradit stoupáním, pod vrškem se můžete občerstvit vodou z místní studánky.

Málokdo možná ví, že Stvořidla jsou nejstarší přírodní rezervací na Havlíčkobrodsku. Původně byla vyhlášena v roce 1948. Důvodem k její ochraně je zachování geomorfologicky významného úseku přirozeného toku řeky Sázavy a přilehlého zalesněného okolí mezi vrchem Melechov (715 metrů) a hřebenem kopce Žebrákov (601 metrů) a chráněné druhy rostlin a živočichů.

Zdroj: www.wikipedia.cz, www.zememeric.cz