Image
Jeden tisíc sto jedna svíce hořela na Masarykově náměstí v Jihlavě, 19. května 2008. (foto: Magistrát města Jihlava)

19. května 2008 se v Jihlavě na Masarykově náměstí konal happening, na kterém se sešlo 1 104 lidí. Přestože nebylo 1. prosince, kdy je světový den AIDS, město Jihlava se stalo hostitelem a spoluorganizátorem celosvětové vzpomínkové akce na oběti AIDS „Světlo pro AIDS“.

Tuto akci podpořilo vedení města nejen přijetím, ale i svou osobní účastí na happeningu. Na náměstí se dostavili zástupci města v čele s primátorem Jaroslavem Vymazalem, náměstkyní primátora Irenou Wagnerovou a náměstkem primátora Martinem Hyským.

Současnou znepokojivou situaci v prevenci AIDS komentoval primátor Jaroslav Vymazal:

Image
Stop AIDS - Jihlava, 19. května 2008. (foto: Magistrát města Jihlava)

„Prevence proti AIDS téměř ustala. Opadl zájem veřejnosti, oficiálních institucí a bohužel i škol, které často odmítají pořádat pro svoje žáky a studenty informativní setkání a besedy. Neinformovanost mladých je v tomto případě velmi nebezpečná. Podporou této akce chceme na problém ukázat a připomenout, že témata HIV a AIDS sice téměř zmizela z obecné diskuze, médií a škol, rozhodně ale nezmizelo riziko nakažení nebo onemocnění touto smrtelnou nemocí. Naopak, počty nakažených, nemocných i zemřelých stále stoupají.“

Během pondělního dopoledne bylo možné získat informační materiály, stužky či kondomy. Současně bylo možné zeptat se přítomných odborníků ze specializovaných pracovišť na věci z problematiky HIV a AIDS.

Byli přítomni i HIV pozitivní lidé, kteří se nebojí otevřeně mluvit o svém osudu a o všem, co HIV pozitivita a onemocnění AIDS "přinášejí" do života.

akce STOP AIDS v Jihlave, AIDS, HIV, prevence AIDS v Cechach
Živý řetěz na akci Stop AIDS v Jihlavě, 19. května 2008. (foto: Magistrát města Jihlava)

Zástupce pelhřimovské agentury „Dobrý den“, který se akce zúčastnil, mohl konstatovat, že na akci byl přítomen rekordní počet lidí.

Po obdržení červené stužky - symbolu akce - účastníci vytvořili podáním rukou lidský řetěz.

Protože podobná akce v tomto rozsahu se zatím nikde neuskutečnila, rekord bude oficiálně zapsán v knize rekordů.