Kangxi, cinsky cisar, dynastie Qing, pribehy-z-Ciny
Portrét císaře Kangxiho (Zdroj: veřejná doména)

Lid byl Kangxiho největší prioritou. Pozoroval svůj lid a vnímal jeho útrapy. Během své vlády neustále rozvíjel principy a postupy, kterými lidem prospěl. Kangxi se zaměřoval na obnovu a rozšiřování produktivity, která měla lid podporovat. Zapověděl zabírání a okupaci půdy. 545krát osvobodil lidi od daně z obilí, což představovalo 1,5 miliardy liangů stříbra [jeden liang je 37,3 gramů]. Kangxi vyhlásil politiku „žádných zvláštních daní za další dítě” a zmrazil „daně obyvatelstva“, aby zmírnil finanční břemeno farmářů. Deset let studoval a zkoumal zprávy z povodí a přikládal důležitost správě a regulaci Žluté řeky, aby omezil škody a strasti ze záplav.

Jednou se zřítila část Velké čínské zdi v oblasti Gubeikou. Ministerstvo veřejně prospěšných staveb projednávalo projekt rekonstrukce. Kangxi řekl hlavním inženýrům: „Když císař vládne národu, spoléhá se na vnitřní zdroje, a nikoliv pouze na barikády. Velká zeď byla vybudována za dynastie Čin a průběžně opravována dynastiemi Han, Tang a Song. Přesto nezabránila zahraničním invazím. Na konci dynastie Ming přes ni můj předchůdce vedl svoje armády, ničíc všechny zátarasy. Nikdo je nemohl zastavit! Pro ochranu národa musíte pěstovat ctnost a zdvořile jednat s lidmi. Když jsou lidé šťastní, národ žije v harmonii a pohraničí zůstane pevné. To je důvod, proč máme přísloví – jednota lidí se stejným úmyslem je hrozivě velkou silou.”

Císař Kangxi byl laskavým vládcem. Vydal pokyn, aby každý úředník zacházel s lidmi tak, jak by chtěl, aby bylo zacházeno s ním samotným. Kangxi uvedl do praxe politiku „mírných trestů”. Záznamy ukazují, že například během 22 let jeho vlády bylo k smrti odsouzeno méně, než čtyřicet vězňů.

Jmenovat úředníky podle jejich ctnosti

Když Kangxi vybíral kandidáty pro vládní pozice, díval se nejprve na jejich ctnost a charakter. Když vybíral úředníky, trval na následujících principech: „Morálka člověka, upřímnost a velkomyslnost ducha jako první, jeho talent a dovednosti jako poslední. Měl by to být ideál osoby vládnoucí ctností a talentem. Avšak je důležitější vlastnit ctnost, nežli talent. Talent člověka musí být zakořeněn v jeho ctnosti. Pokud má více ctnosti, než talentu, je to skutečný rytíř. Pokud má více talentu, než ctnosti, je to zlomyslný člověk.”

Císař Kangxi byl z etnické skupiny Mandžuů, která byla rivalem skupiny Han. Aby uklidnil hanské úředníky, řekl jim Kangxi opakovně: „Mandžuové i Hanové jsou mými ministry. Mandžuové a Hanové jsou jedním tělem. Všichni počestní úředníci jsou mými důvěryhodnými pobočníky, bez ohledu na svůj původ. Každý úředník musí být obezřetný, předložit psané zprávy a dávat si pozor na svoje zodpovědnosti.”

Proto tedy přišlo sloužit vládě mnoho učenců, žijících dosud v ústraní. Bariéry mezi Mandžuy a Hany a jinými etnickými skupinami se postupně rozpadávaly a všichni žili v souladu.

Na podporu poctivého a morálního prostředí mezi úředníky požádal Kangxi čestné úředníky, aby doporučili jiné úředníky; jeho dvůr byl znám tím, že měl mnoho poctivých a zodpovědných úředníků. Kdekoliv sloužili lidem, tam jim prospívali.

Yu Chenglong byl správcem provincie Shangxi. Byl loajální, zodpovědný a poctivý. Zastávajíc vysokou pozici, nehledal osobní zisk. Jedl dvě jídla denně sestávající z rýže a zeleniny. Jeho dieta mu vysloužila přídomek „Zeleninový Yu”. Osobně úředníky varoval a zakázal jim nabízet nebo přijímat jakékoliv úplatky. Lidé jej měli velmi rádi. Když zemřel, přišli jeho podřízení generálové a úředníci do jeho domu, aby projevili svoji upřímnou soustrast. Viděli, že měl v bambusové truhle u hlavy svého lůžka pouze jediné šaty a několik nádob na sůl a obilí. Byli hluboce dotčeni jeho ctností a disciplínou. Lidé si ve svých domech vyvěsili jeho portréty, aby si připomínali jeho památku, a císař Kangxi jej ocenil jako „nejpoctivějšího ze všech úředníků”.

Kangxi věnoval zvláštní pozornost odstraňování korupce ve své vládě. Řekl: „Zločin korupce úředníků není jako jiné zločiny, a tedy k němu nemohu být shovívavý. Na druhou stranu by toto nemělo sloužit jako zastrašující prostředek.” Jednou osobně předsedal soudnímu slyšení a potrestal hrstku zkorumpovaných úředníků jako výstrahu pro ostatní. K vysoce postaveným úředníkům byl dokonce ještě přísnější. Například, jeden ze správců provincie Shangxi byl za braní úplatků popraven. Kangxi vysvětlil, že pokud by nebyl na takovéto zločiny použit tvrdý trest, jak by mohli být úředníci ukázněni? Kangxiho tvrdá pravidla účinně odstranila korupci mezi úředníky.

English

Čtěte také:

Nejkrásnější příběhy z Číny: Císař Kangxi, moudrý a dobrotivý vládce (I)

Nejkrásnější příběhy z Číny: Císař Kangxi, moudrý a dobrotivý vládce (III)